Láhve  (Bottles,The)
R: Bohumil Svoboda V: KF Praha/Filmové studio Gottwaldov, 1964 Dr: Jiří Blažek VV: Zdeněk Stibor N: Josef Prošek S: Bohumil Svoboda AR: Marta Novotná K: Jiří Kolín AK: Rudolf Červenka Hu: Emil Ludvík; archivní – Jiří Šlitr: píseň Sluníčko Nahr: FISYO T: Jiří Suchý Zp: Jiří Tabak Arch: Jiří Hlupý Kost: K. Rusková Ma: Rudolf HammerAnton Gendiar St: Antonín Štrojsa Zv: František StrangmüllerBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: L.H. Struna (hlídač), Ladislav Jurečka (hostinský), Kleis Marián ml. (Vašek), Ludmila Knapková (dívka), Jiří Kuděla (kluk), Jiří Tabak (kluk) Spol: Marie Vrlová Stp: 020.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Horký prázdninový den. Tři kluci a holčička číhají spolu se psem Voříškem až skončí pracovní směna na stavbě bytových domů a zedníci odejdou. Pak děti prolezou dírou v plotu a hledají po celé stavbě prázdné láhve od piva. Za vrácenou zálohu si kupují limonády. Jednou ale zjistí, že se starý hlídač zlobí na zedníky, kteří mu měli prázdné láhve vrátit. Obstaráváním nápojů pro stavbaře si hlídač přivydělává a zálohu za ztracené láhve nedostane zpět. Voříšek se zaběhl a hlídač ho chytil. Děti se odhodlají pro psa dojít a navrhnou starému muži, že mu pomůžou láhve najít. Hlídač je rád, zvlášť když mu kluci odvezou těžké přepravky na vozíku až k obchodu. Děti se večer rozejdou do svých domovů a zdá se, že úplně ztratily důvod společných schůzek.
   It is a hot summer holidays day. Three boys, a little girl and their dog Voříšek all hang about waiting for the shift to end on a housing estate building site so that the workers will leave. Then they sneak through a hole in the fence and search the entire place for beer bottles, so that they can claim the bottle deposit money and buy lemonade. Then they find out that the old watchman is angry with the builders for not returning the bottles. He earns some money on the side by providing drinks for the builders and will lose his deposit for all the bottles that are missing. Voříšek runs around and the watchman catches him. The children decide to go and get their dog and offer to help the old man find the bottles. The watchman is pleased, especially when the boys take his heavy crates all the way to the shop in a handcart. In the evening, the children all go home and their joint forays seem to have lost their meaning.