Labyrint srdce  (Labyrinth of the Heart)
R: Jiří Krejčík V: Filmové studio Barrandov, 1961 Sk: Feix - Brož VV: František Milič N: divadelní hra Labyrint srdce S: František PavlíčekJiří Krejčík TS: Jiří Krejčík PR: Věra Ženíšková AR: Dagmar NovákováRené Mattes K: Stahl Rudolf ml. DK: Milan Duda AK: Bohumil Vodička Hu: Zdeněk Liška; archivní – Zdeněk Liška: píseň Je nebe jako šmolka, Zdeněk Liška: píseň Sněhulák, píseň Čekám na tvé zavolání, píseň Pásla ovečky Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Marie Žahourková Zp: Seimlová Stanislava [dab]hlas ženskýJiří Vašíčeksbor dětský Arch: Karel Škvor Kost: Erna VeseláLadislav TomekBlažena Ševčíková Ma: Otakar KošťálMilan NovákRůžena Plašilová St: Josef Dobřichovský Zv: František Fabián Op: Ladislav Vandůrek H: Marie Vášová (Anna Kociánová), Luděk Munzar (montér Tomáš Stach), Jana Brejchová (učitelka ve školce Jana Vávrová), Jiří Pleskot (zedník Janík, navrátilec z emigrac), Jiřina Bohdalová (prodavačka Marta Kavalírová), František Smolík (listonoš Probošt), Karol Machata (agent Just alias Vilém Jonáš), Bedřich Prokoš (Janin otec), Věra Tichánková (Janina matka), Stivínová Zuzana (2) (Tomášova kamarádka), Vlastimil Hašek (Tomášův kamarád Honza), Václav Lohniský (referent bytového úřadu), Josef Hlinomaz (malíř pokojů), Vladimír Menšík (muž obtěžující Janu), Zdeněk Pelc (Martínek), Věra Kubánková (Martínkova matka), Zdeněk Řehoř (úředník), Karel Pavlík (domovník), Stanislava Seimlová (zpěvačka v kavárně), Bohuš Hradil (vedoucí Pramenu), Josef Koza (zedník), Vratislav Blažek (navrátilec z emigrace), Josef Kozák (starý muž na noční ulici), František Suk (listonoš), Rudolf Horák (Janin známý), Blažena Slavíčková (žena na noční ulici) Spol: Jana RiegelováRůžena HejskováOldřich Okáč Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 21.11.1961 © Národní filmový archiv 
 
   V roce 1955 je v Československu vyhlášena amnestie pro poválečné uprchlíky na Západ. Mnoho už se jich vrátilo, ale na svého jediného syna Pavla čeká osamělá paní Kociánová zatím marně. Přes její protesty je v jejím bytě ubytován jako podnájemník montér Tomáš Stach. Anna Kociánová se snaží naději na návrat udržovat i v Janě Vávrové, Pavlově snoubence. Mladá učitelka ji ze soucitu navštěvuje, ale její láska už vyhasla. Zaskočilo ji, že vlastně Pavla vůbec neznala, před útěkem se ani nerozloučil. Kociánová hledá marně informace mezi navrátilci. Mezitím Jana našla u Tomáše novou lásku. Jednoho večera navštíví Annu Kociánovou neznámý muž, představí se jako Jonáš a tvrdí jí, že Pavel, kterého zná, se brzy vrátí. Pak odjede do Prahy, prý pro doklady. Janíkovi, jednomu z navrátilců, je vyprávění paní Kociánové o Jonášovi podezřelé. Pak přijde z Německa otevřený balíček, který převezme shodou okolností Stach. Bojí se ho nešťastné matce předat, jsou v něm věci, které zbyly po tragicky zemřelém Pavlovi. Janík pro jistotu čeká s paní Kociánovou na Jonáše. Ten Janíka, který v něm pozná agenta Justa, na noční ulici zastřelí. Obklíčen příslušníky Bezpečnosti spáchá Just sebevraždu. Stach zdrcené paní Kociánové řekne o smrti jejího syna.
   In 1955, Czechoslovakia grants amnesty for those who emigrated to the West after the War. Many of them are already returning but the solitary Mrs Kociánová still waits in vain for her only son Pavel. Despite her protests, the authorities move a lodger into her flat, Tomáš Stach, a maintenance man. Anna Kociánová does her best to keep Jana Vávrová, Pavel's fiancée, hoping that Pavel will return. The young teacher visits Pavel's mother out of compassion but her affection for the son is a thing of the past. She had been surprised to find out how little she knew Pavel when he never came to say goodbye to her. Kociánová tries to enquire about Pavel among those who have returned, but to no avail. In the meantime, Jana falls in love with Tomáš Stach. One evening, an unknown man visits Anna Kociánová. He introduces himself as Jonáš and claims that Pavel, whom he knows, is returning soon. Then he leaves for Prague, allegedly to obtain his documents. Janík, one of the returning émigrés finds Mrs Kociánová's story about Jonáš suspicious. Soon after, an open package arrives from Germany and it so happens that Stach is there to collect it. He is afraid to give it to the unfortunate mother, as it contains things left after Pavel's tragic death. As a precaution, Janík accompanies Mrs Kociánová when she goes to meet Jonáš. He recognizes the man as the agent Just, but the villain shoots him dead on the street that evening. Surrounded by the police, Just kills himself. Stach tells the broken-hearted Mrs Kociánová about her son's death.