Králíček  (Little Guinea Pig)
R: Dušan Klein V: Studio FAMU, 1963 VV: Karel VejříkZbyněk BartošJana Kresslová N: povídka Bílý ze sbírky Démanty noci S: Dušan KleinVladimír Körner K: Marián Minárik Hu: archivní /Ceremuga Josef/; archivní – píseň Fuchs, du hast die Gans gestohlen Zp: Ota Sklenčka Zv: Oldřich Tichý H: Ota Sklenčka (lékař), Nina Jiránková (zdravotní sestra Wally), Ivan Bukovský (Petr), Karla Svobodová (Ilonka) Spol: Klos Elmar /režie/ (pedagogické vedení), Sklenář Václav /režie/ (pedagogické vedení), Landisch Eduard /kamera/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Před ordinací německého lékaře v ghettu, který má pod pláštěm uniformu SS, čekají děti s židovskými hvězdami na hrudích. Tentokrát je očekávána kontrola zástupců Červeného kříže, a tak lékař nebude pokračovat ve svých pokusech. I ošetřovatelka Wally má židovskou hvězdu a lékař jí nařídí, aby dala dětem vitamíny a zařídila, aby byly v pokojích jen po osmi. Malá okatá Ilonka odmítne rybí tuk, přestože jí doktor zazpívá německou dětskou písničku. Pak holčička uteče na záchod, kde se setká s kamarádem Petrem. Ten se stará o pokusné králíky a vypráví holčičce, kterou překřtil na Blechu, o injekcích, kterými je doktor zabíjí. Slíbí Ilonce, že jí jednoho králíčka přinese ukázat a dá jí mrkev. Jenomže děvčátko jako objekt pokusů je infikováno encefalitidou, a to komise nesmí zjistit. Když se vrátí Ilonka na chodbu, odvede ji lékař do ordinace a píchne jí injekci. Petr později holčičku na chodbě hledá, ale nešťastná Wally mu řekne, že už ji nenajde.
   Children with yellow stars on their chests wait in front of the surgery of a German doctor in the ghetto, who has an SS uniform under his doctor's overcoat. A Red Cross delegation is expected to arrive soon and the doctor stops his experiments. The nurse Wally also wears a Jewish star. The doctor orders her to give vitamins to the children and make sure there are never more than eight of them in the rooms. Small, wide-eyed Ilonka refuses to take cod-liver oil, even after the doctor starts singing her a children's song in German. The girl runs away to the toilet, where she meets her friend Petr. Petr looks after the guinea pigs and tells the girl, whom he has nicknamed Mite [Blecha], how the doctor kills the guinea pigs with the injections. He promises Ilonka to bring her a guinea pig and gives her a carrot. But the girl has been infected with encephalitis as an guinea pig subject and the Red Cross inspection must not find out. When Ilonka returns to the hallway the doctor takes her to his surgery and gives her an injection. Later on, Petr comes to the hallway looking for the little girl but the distressed Wally tells him he will never find her again.