Konečná  (Terminus,The)
R: Jaroslav Soukup V: Studio FAMU, 1970 VV: Eva DufkováHelena HarnachováFiala Karel (výroba) N: povídka Čekárna /The Waiting Room/ S: Jaroslav SoukupAlex Koenigsmark K: Antonín Daňhel Hu: Josef Ceremuga St: Jiří Brožek H: Zdeněk Řehoř (cestující), Zbyněk Vaňous (nádražní zřízenec), Věra Budilová (žena s cigaretou), Olga Jiroušková (žena s bonboniérou), Josef Vinklář (muž s bílou šálou) Spol: Klos Elmar /režie/ (pedagogické vedení), Hanibal Jiří /odborný asistent/ (pedagogické vedení), Radovan Lukavský (pedagogické vedení), Kališ Jan /kamera/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Muže, který usnul a zůstal sám v prázdném vlaku, vzbudí až skřípění brzd na konečné. Od podivně vyhlížejícího nádražního zřízence se dozví, že přejel pět stanic a bude muset přečkat noc v čekárně, neboť nádraží je úplně osamělé, a další vlak jede až zítra. Cestujícího překvapí, když ho uprostřed noci osloví žena ve společenském oblečení a žádá ho o cigaretu. Do místnosti vstupují další lidé, kteří mají v rukou skleničky vína a chovají se jako na večírku. Žena mluví o možnosti přespat v pokojíku a muž s bílou šálou doplní, že jsou sice velmi malé, ale lze si na ně zvyknout. Každému z přítomných se stalo, že přejel až na konečnou... Je ráno, do prázdné čekárny doléhá skřípot přijíždějícího vlaku. V rohu liduprázdné místnosti jsou spolu s dalšími uložena i zavazadla cestujícího, který večer minul svoji zastávku.
   A man has fallen asleep on a train. Woken up by the squealing of the brakes, he realizes that he is the only passenger left on the train. He learns from a strange-looking station clerk that he has travelled an additional five stations and will have to stay in the waiting room for the night, because the station is entirely deserted and the next train only leaves on the following day. In the middle of the night, the traveller is surprised to see a woman in an evening dress asking him for a cigarette. Other people join her in the waiting room, holding glasses of wine and behaving as if they were at a party. The woman mentions the possibility of sleeping in a small room and a man wearing a white scarf adds that although the rooms are very small one becomes accustomed to them. All these people have likewise missed their stations and found themselves at the terminus... It is morning in the empty waiting room and all is quiet except for the squealing sound of a train arriving at the station. In the corner of the deserted room, the suitcases of the passenger, who the last evening missed his destination, rest next to other luggage.