Klaun Ferdinand a raketa  (Clown Ferdinand and the Rocket)
R: Jindřich Polák V: Filmové studio Barrandov, 1962 Sk: Švabík - Procházka VV: Rudolf Wolf N: Ota Hofman S: Ota HofmanJindřich Polák TS: Jindřich Polák PR: Rudolf Jaroš AR: Eva MičulkováRůžička Jiří st. K: Jan Kališ DK: Alexandr Rašilov AK: Oldřich Hubáček Hu: Evžen Illín; archivní – Evžen Illín: píseň V Austrálii, Americe, Africe i Evropě, Evžen Illín: píseň Takový den, jako je dne, Evžen Illín: píseň Na Zemi jsou hezké věci Nahr: FISYO, Orchestr Karla Vlacha, Malásek Jiří, Bažant Jiří Dir: František Belfín T: Pavel Kopta Zp: Václav Šteklhlas mužskýsborsbor dětský Arch: Jan Zázvorka Výtv: Vladimír Dvořák Kost: Dagmar BerkováZdena Šnajdarová Ma: Rudolf HammerFrantišek Klema St: Josef Dobřichovský Zv: Jaromír SvobodaBrunclík Bohumír /zvukové efekty/Svoboda Jaromír /zvukové efekty/ Tr: Jan KališMilan NejedlýJiří HlupýPavel NečesalKarel CísařovskýFrantišek Žemlička Op: Sedliský Otakar inž.Jenčík Jaroslav inž. H: Jiří Vršťala (klaun Ferdinand), Eva Hrabětová (Helenka), Hanuš Bor (Jirka), Vladimír Horka (Honzík), Štekl Václav [dab] (hlas papouška), Válek Jaroslav [dab] (hlas robota), Luděk Kindermann (artista), Jan Kurčík (artista), Karel Smrž (robot) Spol: Bohumil DudařV. PohlEva SchmiedbergerováLadislava Boudová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 10.05.1963 © Národní filmový archiv 
 
   Neznámá kosmická raketa se blíží k Zemi. Ve městě je vyhlášen poplach a nařízena evakuace. Obyvatelé opustí město, jen klaun Ferdinand, který žije v maringotce na periferii, se klidně připravuje na své představení. Teprve na cestě do divadla zjistí, že město je liduprázdné. Jen na křižovatce najde malou Helenku a v divadle objeví dva kluky - Honzu a Jirku. Když se dozví zprávu o raketě, snaží se děti zachránit. Omylem však s autem a maringotkou vjede přímo do rakety a ta s nimi odletí. Dětem se v raketě líbí a Ferdinand předstírá, že je všechno v pořádku. Po nějakém čase děti zatouží po domově. Nešikovný Ferdinand zkouší různé páčky a knoflíky, až se mu nakonec podaří odvést kosmickou loď z dosahu nebezpečného Slunce a nastavit její směr k Zemi.
   An unknown space rocket approaches Earth. A state of emergency has been declared and evacuation ordered in the city. People all flee their homes except for the clown Ferdinand, who lives in a caravan at the periphery and, unruffled, prepares for a show. On his way to the theatre he finally realizes that the city is deserted. He doesn't meet a soul, except for Helenka, a little girl he encounters at the crossroads, and Honza and Jirka, two boys he discovers at the theatre. When he learns the news about he tries to save the children but drives his caravan straight into the rocket by mistake. The rocket takes off with the four of them on board. The children enjoy it inside the rocket and Ferdinand pretends that everything is in order. But soon the children get homesick. The clumsy Ferdinand tries out all kinds of handles and buttons, until he finally manages to change the spaceship's direction and set its course away from the dangerous Sun and towards Earth.