Kino  (Cinema)
R: Josef Pinkava V: KF Praha/Filmové studio Gottwaldov, 1961 Dr: Jiří Blažek VV: Zdeněk Stibor N: Kamila Sojková S: Josef Pinkava AR: Vladimír HrubešEva Beránková K: Zdeněk Hrubec Hu: Milivoj Uzelac; archivní Nahr: FISYO Dir: Milivoj Uzelac Ma: Miloslav Koubek St: Antonín Štrojsa Zv: František Strangmüller H: Petr Sobotka (Tonda), Michal Pospíšil (Standa), Eva Matalová (Standova matka), Vlastimil Vidlička (kluk), žáci gottwaldovských škol Spol: František Zouzalík Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Z větví vysoké hrušně zahlédne malý Standa autobus se zabílenými okny. Zakřičí na děti, že přijíždí putovní kino. Děti se s radostí seběhnou, brzy však zjistí, že místo kina přijela pojízdná zubní ambulance. Tonda se strašně bojí a raději uteče. Standa se vydá za ním, ale když zasáhne Tondova maminka a synka dovleče sama k ambulanci, Standa se ze strachu ukryje. Brzy je však nalezen a musí k zubaři. K jeho překvapení ho oprava zoubku nebolí a Standa ani nemukne. Za odměnu mu lékař předá krabici s filmem a za chvíli už se děti hrnou do školy, kde se bude promítat.
   From his perch in the branches of a tall pear tree, little Standa sees a bus with whitened windows approaching. He shouts to the other kids that a travelling cinema is coming. The delighted children congregate to greet it, only to find out that an itinerant dentist surgery has arrived instead of the promised cinema. Tonda is so scared that he prefers to run off. Standa escapes as well, but when Tonda's mother intervenes and drags her son back to the dentist the terrified Standa hides. He is soon discovered and has to see the dentist. Standa is surprised to find that fixing his little tooth does not hurt a bit and he bravely endures the treatment without wailing. As a reward, the dentist gives him a box with a film roll in it and soon the children run to their school, where the screening will take place.