Hvězda  (Star,The)
R: Jiří Hanibal V: Filmové studio Barrandov, 1969 Sk: Šmída - Daniel Dr: Alena UrbánkováPavel Hajný VV: Miloš Stejskal N: Jiří HanibalBohumíra Peychlová S: Jiří HanibalBohumíra Peychlová TS: Jiří Hanibal PR: Ota Koval AR: Karel KovářVěra Vláčilová K: Josef Vaniš DK: Václav Helliman AK: Bohumil Vodička Hu: Jiří Sternwald; archivní – Jiří Sternwald: píseň Kdo ví, co zítřek dá /?/ Zp: Jiřina Štěpničková Arch: Jiří Hlupý Kost: Jan KropáčekEmilie KůtováNita Romanečová Ma: Stanislav PetřekRudolf BunešAnna VolšičkováLibuše Beranová St: Zdeněk Stehlík Zv: Adam Kajzar H: Jiřina Štěpničková (herečka Slávka Hradilová), Nelly Gaierová (Alena, Slávčina přítelkyně), Zita Kabátová (Marie, Slávčina přítelkyně), Marie Vášová (Káťa, Slávčina přítelkyně), Marie Glázrová (Olga, Slávčina přítelkyně), Andrea Čunderlíková (Hanka, Slávčina vnučka), Květa Fialová (Věra, Slávčina dcera), Jiří Adamíra (Petr, Slávčin zeť), Miroslav Homola (maskér Pepíček Říha), Gustav Nezval (Roman, Slávčin bývalý filmový part), Josef Abrhám (režisér Jirák), Bohuš Záhorský (nápadník-truhlář Šrámek), Bedřich Prokoš (nápadník-realista), Josef Beyvl (nápadník-krajan z Nového Zélandu), Eduard Dubský (nápadník-světák), Nataša Gollová (herečka Ludmila Urbánková), Vladimír Stach (barman), Jindřich Blažíček (režisér), Jan Vostrčil (kapelník Šebek), Karel Dellapina (Dvořák, host na pohřbu), Václav Halama (Ferdáček, host na pohřbu), Eva Svobodová (Františka Poštolková, host na pohř), Helena Kotoučová (Dvořáková, host na pohřbu), Jaroslava Obermaierová (host na premiéře), Michal Pavlata (host na premiéře), Jiří Valenta (ceremoniář), Viktor Sodoma (mladík v kině), Stanislav Litera (příslušník VB), Antonín Suchánek (asistent výroby), Ladislav Adam (stěhovák), Kamil Blahovec (stěhovák), Josef Hlinomaz (společník Urbánkové na premiéře), Jan Kropáček (společník Urbánkové na premiéře), Václav Helliman (kameraman), J. Černohorský (milenec), Renata Jirousová (milenka), Vojtěch Kheck (taxikář), Antonín Navrátil (smutný mladík), Nita Romanečová (kostymérka), Jana Sedlmajerová (dívka v reklamě), Ina Vnoučková (uvaděčka), Ilona Jirotková (klapka) Spol: Ivana NevolováJana ŠimůnkováMarta Kaplerová Stp: 089.00 Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 19.12.1969 
 
   Téměř šedesátiletá Slávka Hradilová byla před lety filmovou hvězdou. Udržuje se ve formě a občas vystupuje v televizních reklamách. Netají se však touhou po velké filmové roli. Její stejně staré kamarádky, se kterými se pravidelně schází, ji trochu obdivují, malinko jí závidí, ale také se jí za zády vysmívají. Slávka má vdanou dceru a dospívající vnučku, ale to jí ke štěstí nestačí. Pomůže přítelkyni Aleně, která si dala seznamovací inzerát, otestovat nápadníky, ale sama už o nějakou pozdní lásku nemá zájem. Jednoho dne dostane konečně scénář. Rozzářeně přijíždí do ateliérů, kde kdysi kralovala. Role je menší, než si myslela, ale přesto ji nezvládne. Její rutinní gesta a mimika jsou již zastaralé. Pochopí, že ji režisér neobsadí. Je hluboce zklamaná a má pocit, že ztratila smysl života. Navštíví dávného filmového partnera Romana, který spokojeně pracuje jako hlídač v loděnici. Ten jí připomene úžasné zážitky a večírky, které kdysi zažili. S despektem hovoří o svých i jejích hereckých schopnostech, vždyť nebyli žádnými herci, jenom tehdy splňovali dobový ideál filmových hvězd. Slávku to kupodivu posílí. Rozhodne se napsat o své herecké slávě knihu.
   Slávka Hradilová, now almost in her sixties, used to be a film star years ago. She keeps herself in good shape and occasionally appears in TV ads. She, however, does not conceal her desire to get a great film role. Her female friends of the same age whom she meets regularly admire her a little, are envious of her a little, but at the same time laugh at her behind her back. Slávka has a married daughter and a teenage granddaughter but that does not make her happy enough. She helps her friend Alena, who had published an ad in the Lonely Hearts column, to test her wooers but herself is not interested in any more late love affairs. One day, she finally receives a film script. Brightening up, she arrives to the film studios where she used to reign as a queen. The role is smaller than she expected but nevertheless she is unable to handle it. Her routine gestures and mimicry are obsolete. She grasps that the director is not going to engage her. She is deeply disappointed and feels she has lost her sense of life. She visits her former film partner Roman who, satisfied, works as a guard in a dock and reminds her of their gorgeous adventures and parties they experienced long ago. He also talks with disdain about both his and her acting talent - they were no real actors, only following the period ideal of film stars at that time. Slávka, surprisingly, feels invigorated and decides to write a book about her acting fame.