Farářův konec  (End of a Priest,The)
R: Evald Schorm V: Filmové studio Barrandov, 1968 Sk: Novotný - Kubala Dr: Alexandr Kliment VV: Věra Kadlecová N: Josef Škvorecký S: Josef ŠkvoreckýEvald Schorm TS: Evald SchormJaromír Šofr PR: Josef Krameš AR: Vít HrubínLuďka Žáková K: Jaromír Šofr DK: Petr Čech AK: Bohumil Paris Hu: Jan Klusák; archivní – Richard Strauss: převzatá Růžový kavalír, Bedřich Smetana: převzatá Libuše, Antonín Dvořák: převzatá Biblické písně (Hospodin jest můj pastýř), lidová píseň: píseň Třináct černých loupežníků, lidová píseň: píseň Hájku, háječku, Lowell Mason: píseň Blíž k tobě, Bože můj, píseň Svatý Václave, Antonín Dvořák: píseň Hospodin je můj pastýř /Biblické písně/, Vacek Karel (hudebník): píseň Hajá, hajá, má panenka malá, Jaromír Klempíř: píseň Proč ptáci zpívají Nahr: FISYO, Kühnův smíšený sbor Dir: František Belfín T: lidová píseňVáclav RenčŽalm 23Vacek Karel (hudebník)Jiří Štaidl Zp: Marie LandováEva ŘepíkovásborVladimír JedenáctíkKarel Gott Arch: Jindřich Goetz Kost: Svatava SophováLudmila KaválkováZdena Vilímovská Ma: Vladimír ČernýJaroslav ČermákLibuše Beranová St: Jiřina Lukešová Zv: František Fabián Op: Mertlík Rudolf prof. /latin.dial/ H: Vlastimil Brodský (kostelník Albert), Jan Libíček (kantor), Jana Brejchová (Majka), Zdena Škvorecká (Anna), Jaroslav Satoranský (Toník), Vladimír Valenta (hospodář), Helena Růžičková (hospodyně), Josefa Pechlátová (babička v posteli), Martin Růžek (Bílý biskup), Gueye Cheick (Černý biskup), Vladimír Jedenáctík (vandrák Lojza), Václav Kotva (Jan Páně), Jiří Lír (hejtman), Jan Cmíral (kovář), Jan Schmid (dráb), Antonín Pražák (hasič), Moučka Jaroslav [dab] (hlas hasiče), Pavel Bošek (principál), Ivan Kraus (montér), Jiří Sýkora (montér), Marie Landová (dívka), Eva Řepíková (dívka), Libuše Freslová (nevěsta), Jana Synková (francouzská dívka), Ludmila Lebedová (babička), Antonín Lebeda (děda), Andrea Čunderlíková (mladá maminka Božka), Marie Rybníčková (pozorovatelka), Jiří Hartman (pozorovatel), Pavel Landovský (pozorovatel), Karel Bělohradský (pozorovatel), Petr Kopřiva (pozorovatel), Kovařík (pozorovatel), Kučírek (pozorovatel), Jiřina Jandová (svatebčanka), Karel Semerád (svatebčan), Václav Vodák (svatebčan), J. Havlíková (svatebčanka), Čelakovský (svatebčan), Kropáček (svatebčan), Zuzana Rumlová (svatebčanka), Karel Hovorka (cirkusák), Blažena Kramešová (cirkusačka), Paul Leclér (ceremoniář), Josef Škvorecký (profesor v televizi), Václav Havlík (muž), Marie Steinerová (Oktavián v Růžovém kavalírovi), Alena Nováková (Kněžna v Růžovém kavalírovi), Karel Mareš (řidič), Moučka Jaroslav [dab] (hlas řidiče), Vladimír Hrabánek (fízl), Vladimír Navrátil (fízl), Šulc (fízl), Petr Čunderlík (Franta), Jiří Roll (farář), Jiří Růžička (žák v kostkované košili) Chor: Josef Koníček Spol: Olga BourkováMilada MalínskáHelena LehovcováKarel Vacek Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 10.01.1969 
 
   KKostelník velkého městského kostela způsobí při diplomatické svatbě svou nešikovností skandál. V sakristii, kam se uchýlil, jej najdou staří manželé s mladičkou vnučkou a jejím nemanželským dítětem. Kostelníka přinutí, aby jim neduživé novorozeně pokřtil a dítko s velkým křikem ožije. Kostelník na jejich radu odchází do malé horské vesnice. Ve vesnici postrádají duchovního pastýře, zvlášť ve chvíli, kdy se nepohyblivá babička, uklizená v patře hospodářství, rozhodne, že z nudy umře a žádá si poslední pomazání. Kostelníkův příchod je považován za zázrak a marně se bránící muž zaujme místo faráře v místním kostele. Vesničané se konečně mohou vyzpovídat a uvážlivého muže si velmi oblíbí. Kantor, doposud duchovní veličina obce, na "faráře" žárlí a snaží se ho zbavit. Vymyslí provokaci, při níž vyláká do stohu za vsí místní lehkou dívku Majku a "faráře". Vyprovokovaní lidé ale "faráře", který včas utekl, nenašli. Ve stohu, který nešťastně vzplane, shoří vandrák. Do vsi přijedou dva biskupové. Kostelníkovu pravou identitu brzy zjistí. Kantor, který kostelníka udal polici, ho jde varovat do kostela před zatčením. Kostelník se snaží uniknout ručkováním po trámu, ale neudrží se a zahyne pádem na podlahu mezi přihlížející dav.
   The sexton of a large church in the city causes a scandal at a diplomatic wedding by clumsiest. In the sacristy, where he has fled, he is discovered by an elderly couple, their adolescent grand-daughter and her illegitimate child. The family force the sexton to baptize their sickly newborn, and the child revives with loud crying. On their advice, the sexton moves to a small village in the mountains. The village needs a spiritual guide, especially now that the bed-ridden granny, cleared away to a farm loft, has decided to die of boredom and wants to have the last rites. The sexton's arrival is deemed a miracle and the man becomes a parish priest at the local church despite his own resistance to the idea. The locals are finally able to give their confessions and grow very fond of the sympathetic man. The village schoolmaster, previously the spiritual figure of the village, is jealous of the "priest" and makes every effort to get rid of him. He thinks up a trap, luring Majka, the local girl of easy virtue, to a haystack outside the village together with the "priest". The angry locals fail to catch the "priest", who escapes the scene on time. The local beggar dies in the haystack as it accidentally catches fire. Two bishops pay a visit to the village. They soon expose the sexton's true identity. The schoolmaster, who informed on the sexton to the police, goes to the church to warn him that he will be arrested. The sexton tries to escape, swinging hand over hand along a beam but cannot keep his balance. He hits the floor and dies amid a crowd of onlookers.