Dvanáctého  (On the Twelfth)
R: Rudolf Adler V: Studio FAMU, 1963 VV: Fiala Karel (výroba)Pokorná Eva (3) N: Rudolf Adler S: Rudolf AdlerMarcela Jurovská AR: Marcela Měšťánková K: Ivan VojnárJiří Šmíd Hu: archivní /Ceremuga Josef/ Arch: Aleš Voleman Zv: Oldřich Tichý H: Táňa Césarová (tanečnice Táňa), Kristina Kožíšková (korepetitorka), Jana Andrsová (tanečnice), Magda Kopřivová (uklízečka), Gustav Voborník (choreograf), Helena Pejšková (tanečnice), Nováková Věra (3) (tanečnice), Jan Hrdina (Honzík, Tánin syn) Chor: Gustav Voborník Spol: Zeman Bořivoj /režie/ (pedagogické vedení), Dvořák František A. /scénář/ (pedagogické vedení), Kališ Jan /kamera/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Mladá žena vstává a na nočním stolku nachází kytičku a přání od syna Honzíka k narozeninám. Upraví se a synovi připraví svačinu. Přichází do tělocvičny, kde s kolegyněmi nacvičují pod vedením choreografa taneční číslo. Muž však není s jejím výkonem spokojen. Na unavené tváři ženy jsou vidět první vrásky a opakování tance ji už zmáhá. Choreograf jí mezi čtyřma očima nabídne, jako už několikrát, aby začala učit v přípravce. Kolegyně jí gratulují a připíjejí si vínem. Tanečnice zůstane sama v tělocvičně a do očí jí vstoupí slzy. Pak ale přivede uklízečka synka, kterému skončila dnes škola dřív. Žena se uklidní a líbá své dítě na tvář.
   A young woman wakes up to find flowers on her bedside table, and a birthday card from her little son Honzík. She dresses and prepares a snack for her son. Then she goes to the gym, where she and her colleagues are preparing a dance number, led by their choreographer. But the man is not pleased with her performance. The first small wrinkles are showing on the face of the tired woman and she finds the dance repetition arduous. In private, the choreographer repeats his offer for her to start teaching at a preparatory school. Her fellow dancers congratulate her and propose a toast with a glass of wine. The dancer remains alone in the gym and tears fill her eyes. But then the cleaning lady brings in her son, whose school has finished earlier today. The woman is soothed and kisses her child on the cheek.