Dobrodružství s nahým klukem  (Adventures with a Naked Boy)
R: Jan Moravec V: Filmové studio Barrandov, 1964 Sk: Feix - Brož VV: Rudolf Wolf N: povídka Dobrodružství s nahým klukem S: Jan Moravec PR: Helena RohanováVěra Šimková AR: Michaela KirchnerováHelena Pokorná K: Ivan V. Frič Hu: Emil Ludvík; archivní Nahr: Orchestr Karla Vlacha Dir: Karel VlachŠtěpán Koníček Arch: Jan Oliva Kost: Marie Jindrová Ma: Gustav HrdličkaFrantišek Klema St: Jan Kohout Zv: František ŠindelářBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ H: Vladimír Tomšů (nahý kluk), Ivo Palec (muž doprovázející nahého kluka), Bohumil Šmída (průvodčí v tramvaji), Bohuslav Kupšovský (průvodčí v tramvaji), Stanislav Hájek (průvodčí v tramvaji), Deyl Rudolf ml. [dab] (hlas průvodčího), Václav Trégl (řidič tramvaje), Lubomír Kostelka (vzteklý pasažér), Jan Pohan (pasažér komentující situaci), Josef Laufer (mladý pasažér), Jaroslava Panenková (pasažérka s kloboukem), Gustav Hrdlička (spící pasažér), Zdeněk Braunschläger (pasažér s Rodokapsem), Vítězslav Černý (pasažér se psem), Bedřich Šetena (pasažér), Eman Fiala (pasažér), Věra Ferbasová (pasažérka), Zdeněk Srstka (pasažér-rváč), Lubomír Krystlík (pasažér), Svatava Hubeňáková (matka nahého kluka) Spol: Jarmila MüllerováM. Pešan Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Do tramvaje nastoupí muž s nahým klukem. Někdo ukradl chlapci u vody šaty a neměl ani na tramvaj. Muž se ho ujal a veze ho domů. Dvojice si nejprve nikdo nevšímá, ale jakmile si lidé uvědomí, že vidí něco neobvyklého, začnou na situaci reagovat. Někomu stačí prosté vysvětlení, proč je chlapec nahý. Jiní se bouří, neboť podle jejich názorů se děje něco nepatřičného. Z prosté příhody, kterou bylo možno mlčky přejít, vznikne ostrá výměna názorů, která se změní ve rvačku. K ní se přidávají další a další lidé, až musí zasáhnout Veřejná bezpečnost. Ale to už se kluk dostal domů a se zájmem pozoruje dramatické vyvrcholení události, kterou bezděčně vyvolal.
   A man boards on a tram together with a naked boy. Somebody has stolen the boy's clothes when he was out bathing, leaving him with not even change for the tram. The man has taken care of him and is taking him home. At first nobody notices them but as soon as the people realize they are seeing something out of the ordinary they begin to react to the situation. Some are content with the simple explanation as to why the boy is naked. Others are agitated, for they see the whole situation as something unseemly. An ordinary incident, which might have been passed over in silence, results in a heated argument that turns into a fight. More and more people join in the fight until the police are forced to intervene. The boy has now already arrived home safely and observes with interest the dramatic culmination of the event he has unintentionally provoked.