Ďábelská jízda na koloběžce  (Devilish Ride on a Scooter)
R: Dušan Klein V: Studio FAMU, 1963 VV: Jana KresslováFiala Karel (výroba) N: povídka Ďábelská jízda na kolob.ze s.Ulice ztracených brat; Arnošt Lustig S: Dušan Klein K: Jiří Stöhr Hu: Josef Ceremuga St: Josef Dobřichovský Zv: Oldřich TichýBrunclík Bohumír /zvukové efekty/Bor Josef /zvukové efekty/ H: Jan Švejnoha (César), Marcela Jandová (Eva), Martin Růžek (Sotorník, Césarův otec), Ilja Racek (řidič Antonín Jedlička), Věra Bublíková (sousedka, Evina matka), Jiří Němeček (sousedčin manžel), Josef Kemr (učitel), Václav Štekl (ministr), Jan Kovařík (kluk), Petr Touš (kluk), Jiří Těšík Spol: Elmar KlossJulie DomastováZbyněk BartošMarcela MěšťánkováJan PolášekFrantišek ČtvrtníkJosef KozelAnna SmrštíkováAntonín VlasákMiroslav KrippnerKlos Elmar /režie/ (pedagogické vedení), Sklenář Václav /scénář/ (pedagogické vedení), Šmok Ján /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů © Národní filmový archiv 
 
   Chlapec César žije v neutěšeném rodinném prostředí. Otec pije a omlouvá sám sebe domněnkou, že za jiného režimu mohl být "někým". Citlivý chlapec se přátelí s Evou a utíká se do snění. V jednom snu létá, v jiném je učitelem, pak si bere Evu za ženu, uhasí hořící auto, chce se stát šoférem. Ze všeho nejvíc sní o tom, že táta chodí zase normálně do práce. Eva se chystá k odjezdu se svými rodiči, ale César nestihne rozloučení. V dalším snu objeví lék proti spáleninám. V hořké realitě však ví, že než vyroste, "veze se" s otcem.
   The boy César lives in a disconsolate family. His father drinks and excuses himself with the assertion that, under another regime, he could have been "somebody". The sensitive boy makes friends with a girl named Eva and indulges in day-dreaming. In one dream he flies, in another, he is a teacher, in yet another he marries Eva or extinguishes a car on fire, and wants to become a driver. But most of all he dreams that his father goes normally to work again. Eva is about to leave with her parents but César does not catch up to say good-bye. In another dream, he invents a remedy for burns. In the bitter reality, however, he becomes aware that before he grows up, he is "in it" with his father.