Bitva na Červeném poli  (The Battle at the Red Field)
R: Rudolf Růžička V: Studio FAMU, 1968 VV: Fiala Karel (výroba)Karel Kvítek N: Moris IssaVladimír Drha S: Rudolf Růžička K: Ludmila Hadašová Hu: Zdeněk Liška St: Ludvík Pavlíček H: Ivan Vyskočil (mladý novinář), Viktor Očásek (Hejtman), Záhorský Bohuš [dab] (hlas Hejtmana), Hermína Vojtová (Hejtmanova žena), Svozilová Světla [dab] (hlas Hejtmanovy ženy), Hana Kuberová (železničářka), Hüttnerová Iva [dab] (hlas železničářky), Vlček Josef (2) (penzista), Milada Ježková (uklízečka), Havelková Libuše [dab] (hlas uklízečky) Spol: J. SeidlVlastimil VenclíkIvo PitrákKlos Elmar /režie/ (pedagogické vedení), Kališ Jan /kamera/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů 
 
   Mladého novináře poslali z okresních novin do vesnice, aby napsal interview s posledním žijícím pamětníkem bitvy, která se odehrála před sedmdesáti lety. Muže, kterému se zřejmě jen přezdívá Hejtman, považují místní za neškodného starého blázna a lháře. Mladík najde Hejtmanovu chalupu a v ní starou nemocnou ležící paní, která ovšem má dost sil, aby neustále cepovala svého devadesátiletého muže. Stařík je novinářovým zájmem potěšen a vyjde s ním za chalupu, aby zavzpomínal. Z jeho nesouvislé řeči ale není jasné, zda se bitvy skutečně zúčastnil, nebo z ní uprchnul anebo si jenom už nic nepamatuje. Myslivci střílející nedaleko zajíce způsobí, že vylekaný starý muž uteče zpátky domů. Mladík se bez výsledku vrací na nádraží, kde si sním hned smluví rande mladičká železničářka.
   A young journalist is dispatched by a regional paper to a village to interview the last surviving witness of a battle which took place seventy years ago. The man, known only under the nickname Captain [Hejtman], is considered a harmless old fool and a liar by the locals. The young man finds Captain's cottage and, inside it, an old, ill woman confined to her bed who nevertheless still has enough power to constantly drag up her ninety-year old husband. The old man is pleased by the journalist's interest and walks with him behind the cottage to indulge in his old memories. It is, however, unclear from his incoherent speech whether he really took part in the battle, fled from it or simply does not remember anything any more. The shooting of some hares by huntsmen nearby horrifies the man and makes him run back to his house. The young man gets no results and returns to the railway station where a young railway woman promptly arranges a date with him.