Automat Svět /Perličky na dně/  (World Café, The /Pearls at the Bottom/)
R: Věra Chytilová V: 1965 Dr: Václav Nývlt VV: František Sandr N: povídka Automat Svět ze sbírky Pábitelé S: Věra ChytilováBohumil Hrabal TS: Věra Chytilová PR: Květa Ondráková AR: Zdenka PetřkováZdenka Karlovská K: Jaroslav Kučera DK: Miroslav Ondříček AK: Vladimír Zajíc Hu: Jan Klusák; archivní – píseň Má roztomilá Baruško, píseň Až ráno, až ráno, Karel Hašler: píseň My jsme ti Pražáci, píseň V té naší aleji, píseň Za císaře pána a jeho rodinu, Jaromír Vejvoda: píseň Škoda lásky T: Karel HašlerVáclav Zeman Zp: sbor Arch: Oldřich Bosák Kost: Marta BártováDagmar Krausová Ma: František Novotný St: Jiřina LukešováMiroslav Hájek Zv: Blažej Bernard H: Věra Mrázková (nevěsta), Vladimír Boudník (výtvarník Karlík), Alžběta Laštovková (výčepní), Václav Chochola (příslušník SNB), Jan Vala (fešák v montérkách), Bohumil Hrabal (on sám), K. Spejzová (mrtvá) Spol: Růžena NovákováJitka ŠulcováEva HoráznáBohumil Nový Fo: 35 mm Ve: česká 
 
   Do libeňského automatu Svět doléhá zpěv a hluk rozjařených účastníků svatební hostiny v sále. Zkušená výčepní obsluhuje u pípy několik hostů. Pak ale zajde na záchod a najde tam oběšenou mladou ženu. Výčepní dívku odřízne, vyžene hosty a volá sanitku a Bezpečnost. Lékař pouze konstatuje smrt. Za výlohou zůstali zvědavci, kteří se snaží dostat dovnitř. Nervózní výčepní vpustí jen mladíka v potrhaných montérkách a svého známého - soustružníka z nedaleké továrny. Opilý ženich udeřil v chodbě do oka jednoho z příslušníků VB a byl zatčen za napadení veřejného činitele. Soustružník je zároveň výtvarníkem a vede monolog o své výstavě grafik s názvem Hmatový prožitek fabriky. Vzpomíná na dívku, která ho opustila, protože špatně snášela život v bídě. Netuší, že jeho milá leží v kuchyni za výčepem mrtvá. Opilá nevěsta nechce zůstat o svatební noci sama. Když jí odmítnou propustit ženicha na svobodu, odvede si s sebou výtvarníka. Ten pak ve větrné temné noci trhá její závoj na cáry, kterými přivazuje v parku mladé stromky ke kůlům, aby se nezlámaly.
   The singing and noise of guests celebrating a wedding feast come from a dance hall adjacent to The World Café. The experienced woman bartender at the tap is attending several guests. But when she goes to the toilet, she discovers a young woman who has hanged herself. The bartender cuts the girl down, turns the guests out and calls for the emergency services and the police. The doctor can only state death. Some nosy Parkers, however, remain behind the café's window and try to get in. The nervous bartender lets in only a youngster in a torn-off boiler suit and an acquaintance of hers - a lathe-worker from a nearby factory. In the meantime, the drunk groom hit one of the policemen in the eye and was arrested for assaulting a public authority. The lathe-worker is at the same time an artist and gives a monologue about his exhibition of prints entitled "Tactile Experience of a Factory". He keeps recollecting a girl who left him for she was unable to bear life in poverty, having no idea that this former lover of his lies in the kitchen behind the bar, dead. The drunk bride does not want to be left alone during the wedding night. When the police refuses to free her groom, she leaves with the artist. In the dark windy night, the man then tears her veil to rags, using them to tie the young trees to the props in the park to prevent them from breaking.