A pátý jezdec je Strach  (And the Fifth Rider Is Fear)
R: Zbyněk Brynych V: Filmové studio Barrandov, 1964 Sk: Šebor - Bor Dr: Věra KalábováRadovan Kalina VV: Gustav Rohan N: novela Bez krásy,bez límce S: Hana BělohradskáZbyněk Brynych TS: Zbyněk BrynychJan KališMilan NejedlýEster KrumbachováOta Koval PR: Ota Koval AR: Anna LackovičováJosef Krameš K: Jan Kališ DK: Alexandr Rašilov AK: Rudolf Holan Hu: Jiří Sternwald; archivní – Josef Kumok: píseň Ta naše jedenáctka válí, Karel Hašler: píseň Vltavo, Vltavo Nahr: FISYO T: Karel Hašler Zp: sbor Arch: Milan Nejedlý Kost: Ester KrumbachováEmilie KůtováNita Romanečová Ma: Vladimír PetřinaErna BeranováFrantišek Příhoda St: Miroslav Hájek Zv: Miloš AlsterBrunclík Bohumír /zvukové efekty/ Op: Iltis Rudolf JUDr.Hodek Bohuslav MUDr.Plzák Miroslav MUDr. H: Miroslav Macháček (docent Armin Braun), Olga Scheinpflugová (učitelka hudby), Jiří Adamíra (JUDr.Karel Veselý, majitel domu), Zdenka Procházková (Marta, manželka Veselého), Josef Vinklář (Vlastimil Fanta, velitel civilní o), Ilja Prachař (řezník Šidlák), Jana Prachařová (Věra, Šidlákova manželka), Jiří Vršťala (komisař), Tomáš Hádl (Honzík, syn Veselých), Eva Svobodová (domovnice Kratochvílová), Karel Nováček (postřelený odbojář Pánek), Čestmír Řanda (MUDr.Emil Wiener), Slávka Budínová (Helena, Wienerová žena), Alexandra Myšková (excentrička), Iva Janžurová (služka Anička), Jana Břežková (dívka v baru), Růžena Preisslerová (Löwyová), Jiří Ostermann (lampář), Štěpánka Cittová (šatnářka), Otto Sattler (hudebník), Arnošt Vrána (hudebník), Helena Růžičková (masérka), Ivo Gübel (primář Růžička), Ladislav Potměšil (kolportér), František Chocholatý (barman), Lída Matoušková (ošetřovatelka), Zdeněk Hodr (Roubíček), Eva Rohanová (tanečnice), Helena Pejšková (dívka), Karel Šmíd (šílenec), Jiří Pleskot (policista v civilu), Mirko Musil (policista v civilu), Roman Hemala (policista v civilu), Milan Mach (policista v civilu), Zdeněk Jiřičný (Pascal), František Sadílek (hráč biliáru), J. Koval (hráč biliáru), J. Kronus (hráč biliáru), J. Sadílek (hráč biliáru), E. Kohn (vrátný), Anny FreyováM. Žára (tanečník) Spol: Ladislava BoudováVilemína BinterováJiří Hlupý Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 12.02.1965 
 
   Rok 1941, v Praze jsou němečtí okupanti. Židovský lékař docent Armin Braun nesmí vykonávat svoji praxi a pracuje jako skladník v synagóze, kde jsou ukládány věci zabavené v židovských bytech. Na noc se Braun vracívá do nuzného bytu v podkroví činžovního domu. Sousedé se mu ze strachu vyhýbají. Jednoho večera však Brauna požádá o pomoc soused Šidlák, u kterého se ukryl těžce raněný známý - odbojový pracovník Pánek. Braun nejdříve odmítne postřeleného muže ošetřit, ale pak ho v primitivních podmínkách operuje a kulku z těla vyjme. Pacient potřebuje morfium, a Braun jde proto za bývalým kolegou Wienerem do baru a je otřesen tím, jak se někteří lidé snaží v okamžiku smrtelného ohrožení ještě užít života. V psychiatrické léčebně nakonec Braun lék získá. Jeho trápení však není konec. Na vrata domu buší příslušníci gestapa. Braun odnese Pánka do svého bytu. Sousedé, mezi kterými je donašeč Fanta, tuší přítomnost hledané osoby, ale gestapo nikoho nenajde. Šidlákovi se druhý den podaří dostat odbojáře do bezpečí. Fanta však Brauna udal, a tak se gestapo vrací. Zoufalý lékař se přizná, že ošetřil neznámého muže, a pak rozkousne ampuli s jedem. Sousedy donutí gestapo projít pro výstrahu kolem mrtvého těla statečného lékaře.
   It is the year 1941 in Prague. The city has been invaded by the German occupying forces. A Jewish doctor, senior lecturer Armin Braun, is not allowed to run his medical practice and works as a warehouseman in a synagogue in which the property confiscated in Jewish apartments are stored. Every night, Braun returns to his scant flat in the garret of a block of flats. His neighbours avoid him from fear. One night, however, Braun is asked for help by his neighbour Šidlák, who has hidden a severely wounded man in his apartment - a man called Pánek, a member of the anti-Fascist resistance movement. Braun first refuses to treat the wounded man, but eventually agrees to operate on him under primitive conditions and removes the bullet from his body. But the patient needs morphine. To get it, Braun meets his former colleague Wiener, a doctor working in a mental home, in a bar and is appalled that some people are trying to enjoy themselves even in the time of a mortal danger. Eventually, Braun succeeds in getting the medicine from the hospital. That, however, does not put his suffering to an end. The Gestapo shows up, beating on the gate of the house. Braun carries Pánek into his apartment. The neighbours, the informer Fanta among them, sense the presence of the hunted man in the house, but the Gestapo does not find anybody. The next day, Šidlák removes the resistance fighter to a safe place. But Fanta has reported on Braun in the meantime, and the Gestapo returns. The desperate doctor confesses that he has treated an unknown man, and then swallows a vial of poison. The Gestapo then teaches the neighbours a lesson, forcing them to pass by the corpse of the brave doctor lying on the staircase.