Žižkovská romance  (Local Romance,A)
R: Zbyněk Brynych V: Filmové studio Barrandov, 1958 Sk: Šmída - Kunc Dr: Václav Nývlt VV: Antonín Bedřich N: Vladimír Kalina S: Vladimír KalinaZbyněk Brynych TS: Zbyněk Brynych PR: Georgis Skalenakis AR: Lenka NěmečkováVladimíra Čečetková K: Jan Čuřík AK: Jan NěmečekJindřich PanáčekNěmec František (kamera) Hu: Jiří Sternwald; archivní – Jiří Sternwald: píseň Sbohem, smutku Nahr: FISYO, Orchestr Karla Krautgartnera Dir: František BelfínKarel Krautgartner T: Pavel Kohout Arch: Bohuslav Kulič Kost: Barbora AdolfováMarie Broncová Ma: Miloslav KoubekRůžena Plašilová St: Miroslav Hájek Zv: Stanislav Vondraš H: Renata Olárová (řidička Helena Dobiášová), Jiří Vala (fasádník Mirek Helebrandt), Hanuš Bor (Petřík, Helenin syn), Jana Brejchová (servírka Jana), Eduard Cupák (fasádník Cína), Stanislav Neumann (fasádník děda Vališ), František Kreuzmann (číšník Helebrandt, Mirkův otec), Valentina Thielová (Helenina sousedka Kalousová), Milada Smolíková (prodavačka Helebrandtová, Mirkova), Jiří Dohnal (veterinář MVDr.Tachezy), Václav Poláček (strýc Tylínek), František Miroslav Doubrava (Sláva Luňáček, Mirkův kamarád), Václav Lohniský (garážmistr Rudolf Poláček), Ema Skálová (Věra, Poláčkova žena), Eva Svobodová (Jarošová, Helenina sousedka), Ludmila Roubíková (Jonášová, Helenina sousedka), Vlasta Janečková (pošťačka Hanka), Georgis Skalenakis (Kalous), Novotný Antonín (2) (řidič Karel Freit (?)), Václav Všelicha (hluchý soused Robert Jaroš), Růžena Lysenková (Helenina sousedka Stárková), Eva Jiroušková (Eva, manželka Slávy Luňáčka), Svatopluk Skládal (sázející fanda fotbalu), Oleg Reif (Standa z garáží), Josef Skrčený (železničář), Ladislav Krečmer (příslušník SNB na úřadě), Jan Čuřík (otec Niké) Spol: Věra Líznerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 09.05.1958 © Národní filmový archiv 
 
   Fasádník Mirek Helebrandt a řidička poštovního vozu Helena Dobiášová se seznámili při malé automobilové nehodě. Mirek se o Helenu velmi zajímá, ta se však chová zdrženlivě. Tají před ním, že je svobodnou matkou a že má malého synka, o kterého se jí občas stará strýc. Do Mirka se zamilovala i mladičká servírka Jana. Helena je pozvána na oběd k Mirkovým rodičům. Mirek jí před tím poprvé navštíví v jejím bytě. Když mu Helena vysvětlí, že malý chlapec na fotografii je její syn, Mirek je tím zaskočen a odmítne její vysvětlení, že byla příliš mladá. Večer se Mirek na taneční zábavě opije. Poté, co hosté odejdou, dá mu Jana otevřeně najevo své city. V tu chvíli si mladý muž uvědomí, že Helena byla před několika lety stejně zamilovaná a nerozumná jako je teď Jana. Vrací se k Heleně, která dokonce uvažovala o tom, že nechá synka u strýce napořád. Petřík se vrací domů. Když uvidí v bytě cizího muže, otočí se a utíká pryč. Helena za ním vyběhne na ulici a Mirek se k ní přidá.
   The plasterer Mirek Helebrandt and the post-office car driver Helena Dobiášová meet over a minor car crash. Mirek is after Helena a lot, however, the girl's behaviour is restrained. She hides from him that she is a single mother with a little son, who is sometimes cared for by her uncle. Also the young waitress Jana falls in love with Mirek. Helena is invited for lunch at Mirek's parents. Before that, Mirek visits her for the first time in her appartment. When Helena explains that the boy in the photograph is her son, Mirek is taken by surprise and rejects her explanation that she was too young when she delivered the child. In the evening, Mirek gets drunk at a dancing party. After all the guests leave, Jana reveals to him her feelings. In that instance the young man realizes that Helena used to be equally confused and as much in love as Jana today. He goes back to Helena who was even considering leaving her son at her uncle's for ever. The son, little Petřík, returns home. Seeing a strange man in the appartment, he turns away and runs off. Helena runs out to the street to catch him and Mirek joins her.