Ztracená stopa  (Lost Track,The)
R: Karel Kachyňa V: Československý armádní film, 1955 VV: Antonín HolanFrantišek Novák N: Karel KachyňaŠtefan Sokol S: Jiří Beneš TS: Karel Kachyňa PR: Vladimír Voves AR: Dagmar PerlováLibuše ŠkrábalováViliam Čánky K: Jaroslav Kučera AK: Stanislav MilotaJaroslav Šmajsl Hu: Miloš Vacek; archivní – Radim Drejsl: píseň Armádě zdar (Vojáci, dejme výstrahu) Nahr: FISYO Dir: František Belfín T: Miroslav Zachata Zp: sbor mužský Arch: Černý Karel (architekt) Kost: Zdena Šnajdarová Ma: Karel SuchánekErna BeranováOldřich Mach St: Dana LukešováJiří Sobotka Zv: Karel Cajthaml Op: Hartl Karel npor. H: Eduard Cupák (vojín Pavel Kříž), Zdeněk Dítě (poručík Růžička), Karol L. Zachar (bača Bednár), Josef Bek (poručík Josef Janda), Miloš Nedbal (major), Eliška Kuchařová (Jana, Pavlova dívka), Ilja Racek (bačův pomocník Janura), Anton Mrvečka (vojín Ondra Vrána), Vladimír Hrubý (vojín Ivo Linhart), Vladimír Stach (četař Kaňka), Libuše Pospíšilová (Vlasta, Linhartova žena), Ota Sklenčka (cizinec), Vladimír Brabec (vojín), Ladislav Gzela (hospodský), Rudolf Křivánek (veterinář), Karel Šebesta (poručík), Miroslav Homola (lékař), Petr Haničinec (vojín), Jitka Kasalická (dívka na zábavě), Vlasta Kasalická (dívka na zábavě), František Miroslav Doubrava (vojín starající se o psy), pes Bojar (vlčák Bojar), pes Hasso (Janurův vlčák), pes Blesk (vlčák Blesk), pes Ťapka (štěně vlčáka) Spol: jednotky Pohraniční stráže Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 15.06.1956 © Národní filmový archiv 
 
   Do výcvikového střediska psovodů Pohraniční stráže je převelen Pavel Kříž, citlivý mladík, velmi zamilovaný do své dívky Jany, kterou teď vídá zřídka. Samotářský Pavel není právě prototypem nadšeného vojáka a tím provokuje svého nadřízeného, poručíka Růžičku. Jen s velkou nechutí souhlasí poručík s tím, aby Pavel cvičil vlčáka Bojara. Pes byl před časem postřelen neznámým pachatelem a stal se nezvladatelným. Uvažuje se o jeho vyřazení, ale Pavel v Bojarovi nalezl přítele a usilovně se snaží dokázat, že jde o dobrého psa. Jednoho dne jsou všichni psi otráveni. Vyvázl jen Bojar, který byl s Pavlem v kanceláři. Pohraničníci musí Bojara použít na vystopování pachatele. Pes je přivede k ovčákovi Janurovi. Všichni to považují za Bojarovo selhání, protože nikdo netuší, že právě Janura je hledaným záškodníkem. O něco později se pokusí Janura zabít starého baču i Pavla, ale naštěstí Bojar přivede pohraničníky na pomoc. Dramatické události, které nastaly, prokáží statečnost zraněného Pavla i pohotovost Bojara. Janura je dopaden. Pavel a Bojar se osvědčili v boji proti nepříteli a Růžička je za odměnu jmenuje v denním rozkazu.
   Pavel Kříž is a sensitive young man deeply in love with his girlfriend Jana. Being transferred to a border guard's training centre for sniffer-dogs, he does not see her too often. Solitary Pavel is not the best prototype of an enthusiastic soldier, which provokes his superior, Lieutenant Růžička. Therefore the lieutenant only reluctantly allows Pavel to train an Alsatian named Bojar. The dog was recently shot and wounded by an unknown offender and became uncontrollable. He is considered unfit for the service, but Pavel found a friend in him and does his best to prove that the dog is good. One day, all the dogs are poisoned. Only Bojar who was with Pavel in the office survives. The border guards have to use Bojar to track down the offender. The Alsatian brings them to the shepherd Janura. Everybody considers it Bojar's failure: nobody knows that Janura is the searched-for saboteur. Some time later, Janura attempts to murder the old shepherd as well as Pavel himself, but Bojar fortunately succeeds in fetching the border guards. The consequent dramatic events prove both Pavel's courage and Bojar's preparedness. Janura is hunted down. Pavel and Bojar proved competent in the fight against the enemy and Růžička makes an honourable mention of them in the daily report.