Zbytečný motiv  (Useless Motive)
R: Karel Němec V: Studio FAMU, 1960 VV: Černý Jan (výroba)Josef Mára N: Karel Němec S: Karel Němec K: Piro Milkani Hu: archivní /Malý Jan/ Arch: Jan Pacák Ma: Václav Krolop Zv: Oldřich Tichý H: Václav Trégl (dědeček), Eva Svobodová (babička), Gustav Heverle (vyšetřovatel), Jan Schmidt (vyšetřovatel), Viktor Očásek (dr.Karel Božek), Naděžda Prchalová (mladá žena), Jan Liška (mladý muž), Pavel Mertl Spol: Vávra Otakar /režie/ (pedagogické vedení), Zeman Bořivoj /vedoucí cvičení/ (pedagogické vedení), Hanuš Václav /kamera/ (pedagogické vedení), Daniel František /dramaturgie/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Mladí manželé s dítětem a rodiči se tísní v malém bytě. Atmosféra je velmi napjatá, protože nikdo nevidí ze situace východisko. Ve stejném domě bydlí ve velkém bytě osamělý dr. Karel Božek. Dědeček odchází do sklepa. Za chvíli se domem rozlehne velká rána. Božek je nalezen ve svém bytě zastřelený. Přivolaní vyšetřovatelé zjistí, že nejde o sebevraždu, i když to tak vypadá. Jako pachatel je usvědčen dědeček, který věděl, co se stalo, ačkoliv ve sklepě nemohl nic slyšet. Zdánlivě zastřelený muž se však zvedne a vyslechne si s ostatními informaci o tom, že vražda by byla zbytečná. Stavební spoření je daleko lepší cestou k získání kvalitního bydlení.
   A young married couple with a child share a cramped appartment with parents. The atmosphere is thick since nobody sees a solution to the situation. Their neighbour, the lonesome doctor Karel Brožek, lives in a large appartment. One day, the grandfather goes down to the cellar. After a while, the house resonates with a gun shot. Doctor Božek is found shot in his appartment. The investigators are called for and find out that it was not a suicide, even though everything leads to that conclusion. The grandfather is seen as the perpetrator: he knew what happened although he could not have heard anything in the cellar. The ostensibly shot man stands up, however, to join the others and to learn that the murder would be useless anyway. A much better way to gain a quality housing is through the building savings.