Východisko  (Way Out)
R: Hanuš Burger V: SPVNF Praha, 1955 VV: Stanislav Koláček N: Hanuš Burger S: Hanuš Burger K: Svatopluk Malý Hu: Jiří Sternwald; archivní Nahr: FISYO Dir: Jaromír Nohejl St: Josef Pejsar Op: Skála Jaroslav MUDr. Akom: František Břetislav Kunc kom: Ota Ornest H: Marie Tomášová (Alena), Gustav Heverle (jeřábník Štěpán Horych), Jaroslav Kříž (Štěpánův kolega), Pavel Wuršer (lékař na záchytce) Fo: 35 mm Ve: česká D: Ministerstvo zdravotnictví © Národní filmový archiv 
 
   Mladá dvojice se baví na pouti. Dívka Alena se však velmi zachmuří, když její Štěpán začne házet kroužky na láhve alkoholu a dokonce si pak jednu odnese. Jeřábník Štěpán Horych má totiž s alkoholem velké problémy. Mladý muž se skutečně ještě toho dne opije a skončí na záchytce. Lékař a ošetřovatelé se rutinně starají o ty, kteří v opilosti dělali výtržnosti. Na stanici vypomáhají ti, kteří se rozhodli svého zlozvyku zbavit, a léčí se. Alena se se Štěpánem rozešla. Pod vlivem alkoholu způsobí Štěpán při práci na jeřábu málem tragédii a je proto přeřazen na podřadnější práci. Při cestě domů se zastaví ve výčepu. Setká se zde se ztroskotancem, kterého už viděl na záchytce. Štěpán se rozhodne nastoupit do protialkoholní léčebny. Po absolvování léčby se vrací na stavbu. Ví, že pokud vydrží abstinovat, bude moci znovu pracovat na jeřábu. Alena, která se k němu vrátila, mu bude jistě oporou.
   A young couple is having a good time at the fair. But the girl Alena becomes very gloomy when her Štěpán starts throwing ringlets onto bottles with alcohol in them and finally wins one. The thing is that the crane-operator Štěpán Horych has big problems with alcohol. The young man gets drunk the same day and ends up in the emergency ward. The doctor and the nurses routinely help those who disturb the public peace with drunkenness. Those who decide to get rid of their addiction, and are in therapy, help out at the station. Alena breaks up with Štěpán. Drunk, Štěpán almost causes a tragedy at work and is demoted to a lower position. On his way home, he stops at the tap-room. There he meets the drifter whom he already saw at the emergency ward. Štěpán decides to take an anti-alcoholic treatment. After he leaves the hospital, he returns to the building. He knows that if he succeeds in not drinking he will be able to work on the crane again. Alena, who came back to him, will surely be by his side.