Svědomí  (Conscience - KA)
R: Jiří Krejčík V: Československý státní film, 1948 Sk: Weiss - Kabelík VV: Ladislav TeršRudolf Stahl N: Vladimír Valenta S: Jiří FriedJ.A. Novotný PR: Ladislav Helge K: Stahl Rudolf ml. AK: Bohumil Paris Hu: Jiří Šust; archivní – Josef StelibskýĽudovít Válka: píseň Jaj Zuzka, Zuzička, píseň Zajíček v své jamce, píseň Muzika hrála, břinkala, píseň Beskyde, Beskyde Nahr: FISYO Dir: Otakar Pařík Zp: Michaela Liškovásbor dětský Arch: Rudolf LukešChrudoš Uher Ma: Otakar Košťál St: Josef Dobřichovský Zv: Dobroslav Šrámek H: Miloš Nedbal (přednosta pojišťovny Karel Doležal), Marie Vášová (Zdena, Doležalova žena), Jan Prokeš (tercián Jirka, syn Doležalových), Irena Kačírková (sekretářka Vlasta), Bohuš Záhorský (komisař Rudolf Mautner), Vladimír Hlavatý (třídní profesor tercie), Eduard Dubský (úředník pojišťovny Verbl), František Kovářík (ředitel školy), František Šlégr (ředitel pojišťovny), Oldřich Hoblík (továrník Hájek), Michaela Lišková (Alenka, dcera Doležalových), Jindřich Fairaizl (tercián Tonda Mejzr), Bohumil Vild (tercián Vašek Pažout), Ivan Jandl (žák Lojzek), Oldřich Macháček (žák Jaroslav Klimša, oběť nehody), Zdeněk Kryzánek (strážník), Josef Steigl (vrátný v hotelu), Jarmila Kurandová (žena v davu), Václav Kyzlink (muž v davu), Gustav Schönbach (muž v pojišťovně) Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 25.03.1949 © Národní filmový archiv 
 
   Pojišťovací úředník Doležal, nekompromisní ve svém úřadě, řádný manžel a otec dvanáctiletého Jirky a malé Alenky, stráví na služební cestě noc se sekretářkou Vlastou. Ráno na zpáteční cestě přejede nešťastnou náhodou malého chlapce. Z místa činu ujede. Chvilka nepozornosti změní celý Doležalův život. Doležala trápí výčitky svědomí a propadne zoufalství, když si v novinách přečte, že chlapec zemřel. Je zcela ponořen do svého neštěstí a nevnímá, že také jeho syn má problémy. Jirka rozbil ve škole sochu, nepřiznal se, a proto za jeho čin musí pykat celá třída. Doležal řekne manželce o nehodě a oba spolu čelí hrozbě z prozrazení. Když se však manželka dozví o jeho nevěře, přestane mu důvěřovat. Odvrátí se od něho i Jirka, jemuž byl otec vždy vzorem, když z tajně vyslechnutého rozhovoru rodičů pozná pravdu. Zoufalý chlapec uteče z domova. Druhý den však najde odvahu a ve škole se přizná. Pod vlivem synovy statečnosti se vzchopí i otec a odchází na policii. Doprovodí ho usmířený a chápající Jirka.
   On a business trip, the insurance official Doležal - uncompromising in his office, a proper husband and father of a twelve year old Jirka and little Alenka - spends the night with a lady official Vlasta from the local branch. In the morning, on his way back, he drives over a little boy by accident and runs away from the scene. A moment of distraction changes Doležal's entire life. He is troubled by conscience and after reading in the papers that the little boy has died he becomes truly desperate. Sunk in his own unhappiness he doesn't notice his son's problems at all. Jirka broke a sculpture at school and didn't confess to it so his entire class has to suffer for his act. Doležal tells his wife about the accident and they confront the fact that truth could be revealed. But after discovering his unfaithfulness, his wife stops trusting him. Jirka, for whom his father was always an idol, also turns away from him after secretly overhearing the truth from his parents' conversation. Despairing boy runs away from home. The next day he gets the courage and turns himself in at school. Influenced by his son's courage, the father also pulls himself together and goes to the police. He is accompanied by the accepting and forgiving Jirka.