Soudný den  (Judgment Day - KA)
R: Karel Steklý V: Československý státní film, 1948 Sk: Steklý - Hanuš VV: Rudolf Fencl N: divadelní hra Talár v městečku S: Karel Steklý K: Jaroslav Tuzar Hu: Miloš Smatek; archivní – píseň Když jsme táhli k Jaroměři, píseň Už mou milou do kostela vedou Nahr: FISYO Dir: Otakar Pařík Zp: Vladimír Řepa Arch: Josef Gabriel Kost: Josef Gabriel Ma: Gustav Hrdlička St: Antonín Zelenka Zv: František Šindelář H: Ladislav Pešek (tulák František Kalous), Josef Beyvl (soudní rada Vojtěch Štěpán), Jiřina Šejbalová (Málinka, Štěpánova žena), Růžičková Helena (2) (Cilka, dcera Štěpánových), Jaroslav Mareš (soudní úředník JUDr.Jan Zvonař), František Vnouček (kancelista Honzíček), Ota Motyčka (listovní Suk), Jan Brandýs (soudní úředník Koudela), Marie Rosůlková (trafikantka Součková), Josef Benátský (koňský řezník Josef Fuksa), Eduard Linkers (advokát JUDr.Červenka), Vladimír Řepa (soudní sluha Drahorád), Manon Chafour (starostova dcera Klára), Lubomír Lipský (písař Nožička), František Černý (vynálezce koprové omáčky), Marie Kautská (služebná u Štěpánů Terezka), Jarka Pižla (číšník), František Holar (převozník), Bolek Prchal (host v hospodě), Svatopluk Majer (starosta), Bohumil Bezouška (cikán), Zdena Zeithamlová (Fuksova sestra), Josef Kemr (závodčí Špacír), Bohumil Svoboda (starostův syn Bedřich), Rudolf Richter (startér závodu), Miroslav Horníček (baptista) Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 11.11.1949 © Národní filmový archiv 
 
   Rok 1913. Do malého okresního města se vrací tulák Kalous, aby tu ve věznici strávil jako každý rok zimu. Od mladého soudce JUDr. Zvonaře se však dozví zlou novinu. Soudní rada Štěpán má po dlouhých letech příležitost vyvěsit na soudní budovu bílý prapor na znamení, že vězení je prázdné. Kalous na Zvonařovu radu ukradne zajíce, ale ani tento čin ho nedovede ke kýženému cíli. Teprve po krádeži fraku pana rady se zdá, že Kalouse trest nemine. Štěpán je zdrcen, domnívá se, že bílý prapor je nenávratně ztracen. Ale v poslední chvíli si připomene, že Kalous se dostal na scestí jen proto, že mu ve městě kdysi ublížili. Rozhodne se tedy pomoci mu, aby se stal znovu spořádaným občanem. Promluví se starostou a ten Kalousovi nabídne pracovní místo. Kalous přijme smír a na budově věznice může zavlát bílý prapor.
   It's 1913. The same as every year, tramp Kalous returns to the little provincial town to spend the winter in the local jail. But the young judge Zvonař has bad news for him. After many years, court counsel Štěpán has a chance to hang a white flag on the court building as a sign that the jail is empty. On Zvonař's advice, Kalous steals a rabbit but even this doesn't bring him closer to the desired lodging. Only after he steals the counsel's frock does it seam that Kalous can't miss the punishment. Štěpán is desperate, believing that his chance to fly the white flag is lost for ever. But at the last moment he remembers that Kalous went astray only after someone in the town did him wrong once. So he decides to help him become a decent citizen again. He speaks to the town chairman who offers Kalous work. Kalous accepts the deal and the white flag can now start fluttering on the prison building.