Ročník 21  (Those Born in 1921 - KA)
R: Václav Gajer V: Filmové studio Barrandov/DEFA, 1957 Sk: Šmída - Kunc VV: Zdeněk OvesAdolf Fischer N: román Ročník jedenadvacet S: Ota HofmanWalter Gorrish TS: Václav Gajer PR: Jiří Mikeťuk AR: Jaroslava KoudelováRené MattesWanda Fritsch K: Jan Kališ DK: Vladimír MalíkGünter Haubold Hu: Jiří Srnka; archivní – píseň Horo, horo, vysoká jsi, píseň Vojáci jdou, píseň Nemelem, nemelem Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Karel LierHerbert Nitzschke Kost: Ingeborg WilfertMarie Jindrová Ma: Miloslav JanderaRuth SasseJan Valkoun St: Ursula Kahlbaum Zv: Kurt Eppers Tr: Ernst Kunstmann kom: Zdeněk Štěpánek H: Eva Kotthaus (zdravotní sestra Käthe), Luděk Munzar (Honzík), Jiří Sovák (Kovanda), Svatopluk Matyáš (Karel), Josef Vinklář (Olin), Eduard Cupák (Pepouš), Stanislav Fišer (Mirek), Václav Tomšovský (Lojzek), Raimund Schelcher (voják Weiss), Rudolf Ulrich (desátník Hill), Hans W. Hamacher (voják Bent), Erich Brauer (voják Müller), Herbert Körbs (kapitán), Irene Korb (průvodčí), Wilhelm Koch-Hooge (Max Krapke), Lotte Loebinger (udavačka Schmidtová), Johannes Arpe (primář nemocnice), Marga Legal (vrchní sestra), Jaroslava Tvrzníková (Jana), František Velebný (Pepoušův otec), Eva Foustková (Kovandová), Magda Kopřivová (Lojzkova matka), Ladislav Navrátil (úředník Arbeitsamtu), Jiří Němeček (raněný Francouz), Waldemar Baeger (úředník gestapa), Harry Ehrlich (úředník gestapa), William Gade (posluha na nádraží), Fred Graeve (námořník), Alice Jander (pradlena), Siegfried Göhler (kapitán), Horst Mehring (úředník gestapa), Hans Pitra (lékař asistent), Ursula Röschmann (žena), Gerda Schaefer (cizí žena), Hilmar Thate (námořník), Fritz Bogdon (gestapák), Gisela Fritsch (ošetřovatelka Lilo), Max Gerhardt (flašinetář), Gieselheid Hönsch (ošetřovatelka Renate), Margarete Kaessbaum-Hess (žena), Renate Meyer (zdravotní sestra), Reinhold Mühle (úředník gestapa), Ulla Reuter (mladá matka), Günter Selke (námořník), Gerhard Scholz (úředník gestapa), Gerry Wolff (řečník) Spol: Jan Oliva Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 18.06.1958 © Národní filmový archiv 
 
   Pracovní skupina složená z českých chlapců, nasazených do Velkoněmecké říše, odklízí trosky nočního náletu. Jeden z nich, Honzík, zachrání z ruin zříceného domu německé dítě. Přitom se těžce zraní. V nemocnici, kam byl odvezen, se sblíží s mladou německou ošetřovatelkou Käthe. Pro svůj vztah k příslušníku "méněcenného" národa je dívka z trestu přeložena do Drážďan. Honzík se vrátí ke kamarádům, kteří ho s radostí přivítají. Nikdo z nich netuší, že mají mezi sebou zrádce. Olina přistihli Němci při obchodování na černém trhu a aby unikl trestu, stal se donašečem. Na jaře roku 1945 je skupina převelena do Drážďan. Honzík se tam setká s milovanou Käthe a chlapci plánují útěk domů. Honzík se rozhodne zůstat s Käthe ve městě. Käthe sežene chlapcům civilní šaty. Všechny však zradí Olin. Na jeho udání gestapo některé chlapce zatkne. Karel, kterého doma čeká žena s nedávno narozeným dítětem, je zastřelen, jen několika z nich se podaří naskočit do jedoucího vlaku. A Honzík jen bezmocně přihlíží, jak gestapo odvádí Käthe.
   A working group of displaced young Czech men sent to the German Reich is clearing away the debris left after a night-time air-raid. One of them, Honzík, saves a German child from the ruins of a wrecked home and is badly hurt. He is taken to a hospital where he becomes close with the young German nurse Käthe. The girl is punished for her relationship with a member of an "inferior" nation and sent to Dresden. Honzík returns to his friends who welcome him with joy. No one suspects that they have a traitor among them. The Germans caught Olin trading on the black market and he became their informer to escape punishment. In the spring of 1945 the group is transferred to Dresden. Honzík meets with his beloved Käthe there and the young men are planning to escape home. Honzík decides to stay in the town with Käthe. Käthe finds civilian clothes for them but Olin informs on their plan. Following his instructions the Gestapo arrest some of the boys. Karel, who has a wife and a young child waiting for him at home, is shot dead and only a few of them manage to get onto the moving train. And Honzík can only helplessly observe as the Gestapo takes his Käthe away.