Případ dr. Kováře  (Case of Doctor Kovář,The - KA)
R: Miloš Makovec V: Československý státní film, 1950 Sk: Hájek Jiří VV: František MiličGustav Rohan N: Eduard VondrákJaroslav HulákEmil Radok S: Mojmír DrvotaJaroslav HulákEmil Radok PR: Věra Ženíšková K: Rudolf Milič AK: Josef Illík Hu: Jan Rychlík; archivní – píseň Ó, Marianno, Pierre Degeyter: píseň Internacionála Nahr: FISYO Dir: Milivoj Uzelac Arch: Miloš Třeška Kost: Věnceslava KulhaváDagmar Berková Ma: Vladimír Černý St: Josef Dobřichovský Zv: Karel Cajthaml H: Otomar Krejča (MUDr.Kovář), Jiří Plachý (primář MUDr.Pokorný), František Šlégr (továrník K.Olbrich), Vlasta Vlasáková (Marie Kalčíková), Jaroslav Malík (dělník Kalčík, Mariin otec), Jaroslav Mareš (dělník Antonín Blahna, Mariin snou), Václav Lohniský (dělník Jan Váša), Vladimír Řepa (poslanec Hlávka), Jaroslav Moučka (dělník Alois Velínský), Karel Houska (primářův synovec MUDr.Mráz), Ludmila Burešová (pradlena, Vášova žena), Karel Černoch (Zedníček), Stanislav Langer (hejtman Vrána), Libuše Pospíšilová (zdravotní sestra Helena), Josef Mráz (ošetřovatel Jan, Helenin snoubenec), Josef Najman (starý dělník Kalous), Julie Šafářová (vrchní sestra Anna), Taťána Vavřincová (Pokorná, manželka primáře), Věra Kalendová (zdravotní sestra), Ladislav Gzela (dělník), František Marek (vrátný v nemocnici), Ota Motyčka (účetní Patera), Viktor Očásek (správní rada Loukota), Karel Vavřík (pacient), Oldřich Lukeš (delegát za odbory dělník), Věra Kadlecová (zdravotní sestra), Bohuš Hradil (člen vyšetřovací komise), Karel Hovorka (člen vyšetřovací komise), Jan HolubářVěra MotyčkováV. Stelzigová Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 28.04.1950 © Národní filmový archiv 
 
   V malé továrně na laky vybuchne kotel. Při výbuchu je zdemolována část provozu a zraněno několik dělníků. Nejhůře dopadl Váša, kterému hrozí amputace rukou. V nemocnici se ho ujme MUDr. Kovář, který přes ostré konflikty s primářem využije všech možností medicíny, aby Vášu vyléčil. V továrně zatím probíhá vyšetřování. Dělníci jsou pobouřeni, neboť továrník Olbrich se snaží na ně svalit vinu za výbuch. Olbrich si proti sobě popudí i hejtmana, protože netakticky v nevhodnou dobu propustil čtvrtinu zaměstnanců. Olbrich proto shání svědky, kteří by potvrdili nedbalost dělníků. Úplatkem získá na svou stranu jen mladého Blahnu, který potřebuje peníze na potrat pro svou dívku. Ta se však s ním pro jeho zradu rozejde. Dělníci svolají schůzi a hrozí stávkou. MUDr. Kovář má v nemocnici úspěch, Vášovy ruce jsou zachráněny. Primář přesto nutí Kováře opustit nemocnici, ale nakonec odejde sám do soukromého sanatoria. Kovář k radosti chudých zůstává.
   A boiler explodes in a small paint factory. Some of the machinery is demolished during the explosion and several workers are injured. The worst affected is Váša who may have to have his hands amputated. He is looked after by doctor Kovář who, despite conflicts with the senior consultant, uses all the medication available in order to help Váša recover. In the meantime, an investigation is under way in the factory. The workers are angry at the factory owner Olbrich who is trying to put the blame on them. Olbrich also has to face the wrath of the sheriff since he tactlessly and untimely releases a quarter of the workforce. Olbrich thus looks for witnesses who would testify to the negligence of the workers. He only manages to bribe young Blahna to support him who needs money to pay for his girlfriend's abortion. The girl, however, leaves him for his disloyalty. The workers call a meeting and threaten to strike. Doctor Kovář has made progress in the hospital and has managed to save Váša's hands. The senior consultant nevertheless forces Kovář to leave the hospital, but in the end he leaves himself to work in a private sanatorium. Kovář stays behind, to the delight of the needy.