První a poslední  (First and the Last,The - KA)
R: Vladimír Čech V: Filmové studio Barrandov, 1959 Sk: Hanuš - Träger VV: Václav Rouha N: Jiří Mucha S: Jiří Mucha TS: Vladimír Čech PR: Georgis Skalenakis AR: Eliška VojtováFrantišek Katnar K: Jaromír Holpuch AK: Stanislav MilotaKamil Kadeřábek Hu: Štěpán Lucký; archivní Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček Arch: Černý Karel (architekt) Výtv: Cyril Bouda Kost: Karel PostřehovskýJarmila RomanováHelena Vondrušková Ma: Oldřich MachVěra HůrkováStanislav Petřek St: Antonín Zelenka Zv: Černý František (zvuk)Pavel Jelínek H: Zdeněk Štěpánek (průvodce Kamil Benda), Miriam Hynková (restaurátorka Slávka), Miloš Hlavica (instalatér Olda, Slávčin muž), Milka Balek-Brodská (švadlena Prokopová, Bendova soused), Rosůlková Marie [dab] (hlas Prokopové), Emil Bolek (kostelník Tomáš), Martin Růžek (hostinský Tarbus), Stella Zázvorková (Frantina, Tarbusova žena), Stanislav Neumann (starý opilec Satrapa), Elena Hálková (Satrapová), Růžena Štěpánová (servírka Dorotka), Josef Hlinomaz (instalatér), Vladimír Hrubý (kominík), Felix le Breux (lékař), Jindřich Bonaventura (instalatér), Eva Svobodová (trafikantka), Václav Wasserman (zahradník), Ota Motyčka (řidič Vejdělek), Alois Dvorský (penzista), Josef Steigl (pokladní v muzeu), Jan Maška (správce muzea), Karel Kocourek (vrátný v muzeu), Josef Pehr (malíř), Vladimír Čech (karbaník) Spol: Mucha Jiří /umělec.spol./Bohumil Pokorný Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 24.07.1959 © Národní filmový archiv 
 
   V rohovém domě na Loretánském náměstí v Praze ovdověl starý pan Benda. Ještě nebyl pohřeb a už se lidé zajímají o Bendův prostorný dvoupokojový byt. Postarší sousedka Prokopová by se k čerstvému vdovci dokonce chtěla nastěhovat. Mladá restaurátorka Slávka pracuje na Hradčanech na opravách památek. Její manžel Olda je instalatér. Nemají však společný byt a tak se po práci rozjíždějí do svých domovů na různých koncích Prahy. Slávce je trapné obtěžovat starého pána, ale bezvýchodná situace ji dožene k Bendovým dveřím. Zatají mu, že je vdaná, a přemluví ho, aby jí poskytl v jednom z pokojů podnájem. Upřímná mladá žena si postupně získá sympatie svého domácího. O to víc je Benda zklamán, když jednoho dne zaslechne, že má Slávka pánskou návštěvu. Mladá žena přizná, že je vdaná a Benda chce, aby se odstěhovala. Druhý den však dostane srdeční záchvat a Slávka s Oldou slíbí lékaři, že se o něj postarají, aby nemusel do nemocnice. Benda je jim za péči vděčný a souhlasí s tím, aby u něj bydleli oba.
   Newly widowed old Mr Benda lives in a corner house on Loretto square in Prague. The funeral is yet to take place but people already have their eye on Benda's large two-roomed flat. His elderly neighbour, Mrs Prokopová, even wants to move in with the new widower. Slávka, a young restorer, is working up at Prague Castle repairing monuments. Her husband Olda is a plumber. They do not own a joint flat so, after work, they have to travel across different parts of Prague, each to their own home. Slávka hates to intrude upon the old man but her hopeless situation leads her to Benda's front door. She hides the fact that she is married and persuades him to rent her one of his rooms. The sincere young woman soon wins the affection of her landlord. Benda is thus disappointed to discover one day that Slávka has a male visitor. The young woman confesses to being married and Benda asks her to leave. The next day he has a heart attack, however, and Slávka promises the doctor that she and Olda will look after him so that he doesn't have to go in to hospital. Benda is grateful to them for their help and agrees to have them both move in with him.