Písnička za groš  (Ditty for a Penny,A - KA)
R: Rudolf Myzet V: Studio uměleckého filmu, 1952 VV: Jan Paul N: František KožíkOlga Horáková S: František KožíkJindřiška Höferová TS: Rudolf MyzetJindřiška Höferová AR: Vladimír ZelenkaZdena Pavlátová K: Josef Střecha Hu: Ludvík Podéšť; archivní – Josef Sukpřevzatá, Bedřich Smetana: převzatá Má vlast (Vltava), lidová píseň: píseň V Hodoníně za vojáčka mňa vzali, Václav Dobiáš: píseň Budujeme (Teď když máme,co jsme chtěli), Ludvík Podéšť: píseň Zpíváme si se skřivánkem, Ludvík Podéšť: píseň U nás jaro nekončí, Ludvík Podéšť: píseň Červený šátek, Ludvík Podéšť: píseň Píseň o lásce Nahr: FISYO, Pěvecký sbor Čs.rozhlasu, Bernáthová Eva /klavírní sólo/ Dir: Milivoj UzelacJiří Pinkas T: lidová píseňVlastimil Pantůček Zp: Besser Vilém [dab]Jan SoumarPěvecký sbor Čs.rozhlasuProcházková Zdenka [dab]Melanie BinnerováFrantišek Hanussbor dětský Arch: Miroslav Hrachovec Kost: Marie Jindrová Ma: Otakar KošťálVáclav Krolop St: Antonín Zelenka Zv: Josef Vlček H: František Hanus (hudební skladatel Jan Benda), Robert Vrchota (referent Gramofon.závodů Jakub Ves), Zdenka Procházková (sekretářka Čs.rozhlasu Eva Slavíko), Eva Vlachová (dělnice v Tesle Andulka Jiráková), Vilém Besser (dělník v Tesle Mirek, Andulčin bra), Jana Bittlová (Ivanka, Evina dcera), Miroslav Doležal (dělník v Tesle Karel), Jiřina Bílá (kamarádka Andulky Jarča), Marie Rintová (Jiráková, matka Andulky a Mirka), Soňa Červená (zpěvačka Irena Jonášová), Jiří Joran (hudební skladat.Václav Jonáš, Iren), Deyl Rudolf st. (profesor hudby), Vladimír Svitáček (dělník v Tesle Josef), Marta Májová (posluchačka na koncertě), Zdeněk Hora (klavírista Vilím, referent Čs. roz), Josef Vošalík (vynálezce Josef Šesták), Ladislav Navrátil (referent Gramofonových závodů Souk), Gabriela Bártlová-Buddeusová (prodavačka Mařenka), Jan Drůbek (rozhlasový režisér), Alois Dvorský (muzikant s pozounem), Ferdinand Jarkovský (muzikant s trubkou), Fanda Mrázek (muzikant s klarinetem), Josef Příhoda (muzikant s helikonem), Jiří Maglič (zřízenec v rozhlase), Slávka Rosenbergová (sousedka Jirákových), Vladimír Salač (skladatel Rudolf), Hana Šebestíková (pionýrka Alena), Karel Hovorka (zvukař), Zdena Pavlátová (prodavačka), Josef Steigl (vrátný v rozhlase), Václav Panoš (pionýr), Milivoj Uzelac (dirigent), Jana KlatovskáJiřina SoučkováLadislav SedláčekJan Víšek Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 17.08.1953 © Národní filmový archiv 
 
   Referent Gramofonových závodů Jakub Veselý vytýká svému příteli skladateli Janu Bendovi, že neskládá hudbu srozumitelnou a blízkou pracujícím. Totéž mu má za zlé referentka hudebního vysílání rozhlasu Eva. Mladá žena se Bendovi moc líbí, ale přesto i její žádost odmítne, nebude přece skládat žádné "písničky za groš". Československý rozhlas vyhlašuje soutěž o nové písničky a zpěváky. Od neznámého autora Jana Groše přichází píseň, která se Evě líbí natolik, že se ji rozhodne sama zazpívat. Skladba má veliký úspěch a v soutěži zvítězí. Je vydána na deskách a Jakub s Evou se mylně domnívají, že teď se neznámý autor přihlásí. Až po čase přichází do rozhlasu další píseň, tentokrát komponovaná na text Jakuba Veselého. Na večírku klubu Tesla má novou píseň zazpívat mládežnický soubor. Jakub oznamuje, že dirigent souboru onemocněl a skladbu může dirigovat pouze její autor. Až nyní se Jan Benda alias Jan Groš představí veřejnosti, která ho s nadšením vítá.
   Desk officer for a state Gramophone Company Jakub Veselý criticizes his friend and composer Jan Benda for not writing music which is comprehensible to the workers, music which they could identify with. The clerk in charge of music broadcasts on the radio, Eva, also does not have a high opinion of him for the same reason. Benda likes the young woman but he turns down her request to change his style as well - he has no intention of writing a "song for a penny". Czechoslovak Radio announces a competition for new songs and performers. A song arrives from an unknown composer by the name of Jan Groš [Penny] which Eva likes so much that she decides to sing it herself. The work is very successful and wins the competition. It comes out on record and Jakub and Eva erroneously think that the mysterious songwriter will make himself known. After some time another song arrives at the radio, this time composed to a text by Jakub Veselý. At the Tesla club party the song is to be performed by a Youth Movement ensemble. Jakub announces that the ensemble's conductor has fallen ill and the work can only be conducted by its composer. Only now does Jan Benda, alias Jan Groš, come forward to present himself to the audience who give him a big hand.