Parta nezradí...?  (Will the Gang Betray Him?)
R: Hanuš Burger V: KF Praha/SPVNF, 1957 VV: Josef Soukup N: Hanuš Burger S: Hanuš BurgerJan Poš K: Svatopluk Malý Hu: Karel Reiner; archivní Nahr: FISYO Dir: František Belfín Arch: Čermák Jaroslav arch. St: Josef Pejsar Zv: Emil Poledník Op: Skácel Zdeněk kpt.VBPašková Blanka Dr. H: Rudolf Jelínek (soustružník Tony Vacek), Zdeněk Hodr (major SNB), Jiří Lír (šéf party Holeček), Ludmila Roubíková (matka Vacková), Zuzana Dubská (Tonyho sestra Věra), Zlata Adamová (členka party Lilinka), Stanislav Junek (člen party), Jaroslav Kepka (člen party), Antonín Hardt (člen party), Jiří Suk (soudce), Antonín Beba (dělník Mirek), Oldřich Kříž (muž v jídelně), Ladislav Ryšlink Fo: 35 mm Ve: česká D: KF Praha © Národní filmový archiv 
 
   V havarovaném automobilu je nalezen zraněný mladý muž. S rukou v sádře sedí v kanceláři majora SNB u výslechu. Mladík je soustružník Tony Vacek. Neutěšené rodinné poměry ho přivedly do skupiny flákačů. Členové party se pro peníze neštítí ničeho. Tony je jediný, kdo má řidičský průkaz, a tak je přinucen zavézt ostatní k chatě, kterou má parta v úmyslu vykrást. Jsou však vyrušeni a na útěku Tony s automobilem havaruje. "Kamarádi" z party ho nechají zraněného a v bezvědomí v autě a sami utečou. Vyšetřovatel, který vše zjistí, požádá svazáky z továrny, kde Tony pracuje, aby si nad svým kolegou vzali patronát. Šťastný mladík pak s ulehčením vyslechne u soudu rozhodnutí o podmínečném trestu.
   A young man is found wounded after a car crash. With his arm in plaster he sits in the interrogation room being questioned by a police major. The young man is the lathe-worker Tony Vacek. A bad domestic situation had driven him towards a gang of layabouts. The gang members will do anything for money. Tony is the only one with a driving licence and so is forced to take the others to a cottage which they intend to burgle. They are discovered and Tony crashes the car during their escape. His gang "friends" leave him wounded and unconscious in the car and run off. The interrogator, after discovering all the facts, asks his colleagues from the factory, members of the Socialist Youth Movement, to give him a character reference. The happy young man is then relieved to hear in court that he has been let off with a conditional sentence.