Noční návštěva  (Night Visitor)
R: Pavel Pospíšil V: Studio FAMU, 1958 VV: Miroslava Jasná N: povídka První a poslední S: Jiří Mucha K: Milan Duda H: Josef Vošalík (Bouda, pan domácí), Milena Dvorská (Slávka, Boudova podnájemnice), Luděk Munzar (Slávčin manžel) Spol: Makovec Miloš /režie/ (pedagogické vedení), Novotný Vladimír /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení), Dobřichovský Josef /střih/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Mladou ženu navštíví večer tajně v jejím podnájmu manžel. Slávka připomíná, že jí ovdovělý domácí pan Bouda návštěvy přísně zakázal. Slávčin muž však přesto zůstane až do rána. Pan Bouda se po jeho odchodu na Slávku zlobí a rozhodne se ji vyhodit. Když v rozčilení trhne za závěs, spadne mu na hlavu skleněná váza. Starý muž s ovázanou hlavou leží v posteli a žádá Slávku, aby zavolala lékaře. Slávka mu to ráda slíbí. Ošetřujícím lékařem je totiž právě její manžel.
   One evening a young woman is paid a secret visit to her lodgings by her husband. Slávka reminds him that her widowed landlord Mr Bouda has strictly forbidden visitors. Despite this, Slávka's husband stays until morning. When the husband has gone Mr Bouda is angry at Slávka and decides to throw her out. When, in his anger, he inadvertently yanks at the curtain, a glass vase falls on his head. The old man lies in bed with his head in bandages and asks Slávka to call a doctor. Slávka is glad to oblige. The doctor turns out to be her husband.