Noc kryje zločin  (Night Conceals Crime)
R: Emanuel Kaněra V: KF Zlín, 1948 VV: Jaroslav Novotný N: Emanuel Kaněra S: Emanuel Kaněra K: Bedřich Jurda Hu: Zdeněk Liška St: Zdeněk Stehlík Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF © Národní filmový archiv 
 
   Noční chodec, který právě opustil restauraci, zaslechne zoufalý výkřik. Vejde proto rychle do domu, vyběhne po setmělém schodišti a ozbrojí se pistolí. V bytě, kam vešel, najde na stole zakrvácenou břitvu a pohozený zkrvavený hadr. Na posteli leží nehybně muž. Najednou se však pohne a zajímá se o důvod návštěvníkova příchodu. Do místnosti přichází žena v noční košili a natáčkách. Příchozímu poskytne vysvětlení. Odstraňovala manželovi kuří oko. Návštěvník si oddychne. Zároveň manželům doporučí, aby už nepraktikovali tak nebezpečné metody a využili k ošetření nohou odbornou pedikúru v národním podniku Jas.
   A man leaving a restaurant at night hears a desperate cry. He runs into the house from where he heard the cry, runs up the dark staircase, his pistol at the ready. He enters a flat and finds a bloody razor and discarded blood-stained rag on the table. A man lies still on the bed. He suddenly moves, however, and wants to know what the intruder is doing there. A woman enters the room in her nightdress and curlers. She explains to the visitor what happened. She has just removed a corn from her husband's foot. The visitor breathes a sigh of relief but recommends to the pair that they should not use such dangerous methods, choosing instead a proper specialist pedicure to relieve discomfort at the state company Jas.