Návštěva  (Visit,The)
R: Hynek Bočan V: Studio FAMU, 1959 VV: Evženie KlapkováJiří Beránek S: Hynek Bočan K: Jiří Šámal St: Ljuljana Lorencová Zv: Oldřich Tichý H: Ilja Prachař (manžel), Lipský Lubomír [dab] (hlas manžela), Věra Kubánková (manželka), Jirásková Jiřina [dab] (hlas manželky), Radovan Lukavský (host) Spol: Hubáček Miroslav /režie/ (pedagogické vedení), Hanuš Václav /kamera/ (pedagogické vedení), Kučera Jan /střihová skladba/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Manželé se chystají večeřet. Manželka připravuje i třetí talíř pro hosta. Manžel se rozmýšlí, zda mají očekávaného muže přijmout. Byl propuštěn z vězení a i když má potvrzení o úplné rehabilitaci, mohla by jeho návštěva přinést komplikace. Muž ví, že ani v jiných rodinách bývalého přítele nepřijali. Všichni se bojí, že po nich něco bude chtít. Když host zazvoní, manžel neotevře. Ženě se to nelíbí, ale když se odhodlá sama otevřít, je pozdě. Host už odešel.
   A husband and wife are preparing dinner. The wife also lays out a third place setting. The husband wonders whether or not he is to accept the awaited male guest. He has been released from prison and, even though he has been certified as fully rehabilitated, his visit might cause complications. The man knows that the expected one-time friend had not been accepted by other families. They are all afraid that he might want something from them. When the guest rings the doorbell, the man does not get up to open the door. The woman feels uneasy but when she eventually goes to the door herself, it is too late. The guest has gone.