Mrtvý mezi živými  (Dead Man among the Living,A - KA)
R: Bořivoj Zeman V: Československá filmová společnost, 1946 Sk: Feix Karel VV: Elmar Klos N: román Mrtvý mezi dvěma živými S: Elmar KlosBořivoj Zeman K: Petr Rovný DK: Pavel Hrdlička AK: Svatopluk Malý Hu: Jiří Šust; archivní – Ruggiero Leoncavallo: převzatá Komedianti /I Pagliacci/, píseň Adio, mare, Ruggiero Leoncavallo: píseň Směj se, paňáco, píseň Pohřební píseň, píseň Zelení hájové, píseň Půlnoční vítr Nahr: FISYO Dir: Otakar Pařík Zp: Eduard DubskýsborVáclav Irmanov Arch: Karel Škvor Výtv: František Lukáš St: Josef Dobřichovský Zv: Černý František (zvuk) H: Karel Höger (poštovní asistent Jiří Valta), Eduard Dubský (poštovní asistent Robert Munk), Václav Irmanov (hudebník Cyril Popov), Zdenka Procházková (zahradnice Helena Fejfarová), Lída Matoušková (Marta Klečková), Jana Hrdličková (Jana, dcera Klečkové), Vladimír Řepa (inspektor), František Klika (přednosta), Miloš Hájek (poštovní revident Emil Klečka), František Šlégr (štábní rotmistr Karel Fejfar), Zdeňka Baldová (Fejfarová, matka Heleny, manželka), Deyl Rudolf ml. (oficiál), Blažena Slavíčková (oficiantka), Jindřich Láznička (zřízenec), Stanislav Neumann (úředník vlakové pošty), Radim Nikodém (Ivo, syn Fejfarových), Josef Hořánek (úředník na poštovním ředitelství), Anna Kadeřábková (dívka v zahradnictví), Josef Chvalina (strážník), Josef Bělský (major), Bohuš Hradil (úředník na poštovním ředitelství), Ferdinand Jarkovský (úředník na poštovním ředitelství), J.O. Martin (ředitel pošt), Václav Švec (zřízenec záchranky), Milivoj Uzelac (dirigent orchestru), Vlasta Jelínková (Gabrielová), Vladimír Ráž (úředník balíkové pošty), Jaroslav Štercl (člen pěveckého sboru) Spol: Miroslav Pelc Fo: 35 mm Ve: česká D: Státní půjčovna filmů Pr: 14.02.1947 © Národní filmový archiv 
 
   Poštovní úřad v Lideřicích přepadli lupiči, zabili úředníka Klečku, zranili Munka a Jiřího Valtu donutili vydat pokladnu. Munk si svým lehkým zraněním vysloužil pověst hrdiny, zatímco Valtu všeobecné mínění odsoudilo jako zbabělce. Snoubenka Helena se s ním na nátlak rodičů rozešla. Valta se odstěhuje, stará se o Klečkovu ženu a malou dcerku, ale stále se mučí otázkou, zda jednal správně. Náhoda mu přinese odpověď. Valta se seznámí se zpěvákem Popovem, který mu po čase přizná, že poštu přepadli s bratrem. Bratr potřeboval peníze, ale zabíjet nechtěl. Valta Popova přesvědčí, aby se přiznal na policii. Sám pak s jeho revolverem překvapí na poště Munka, který právě počítá peníze. Dá mu vybrat: buď vydá peníze a nebo bude zastřelen. Munk si samozřejmě vybere život. Uspokojený Valta odejde za Helenou, která se k němu před časem vrátila.
   The post office in Lideřice is attacked by robbers who kill the clerk Klečka, wound Munk and force Jiří Valta to hand over the cash. Munk, with his light injuries, is hailed as a hero whereas Valta is generally considered a coward. At the insistence of her parents, Valta's fiancée Helena leaves him. Valta moves away, and looks after Klečka's wife and small daughter, however, he is still plagued by the question as to whether he acted correctly. Coincidence brings him the answer. Valta makes the acquaintance of the singer Popov who, after a while, confesses that it was he and his brother who attacked the post office. His brother needed money at the time but never intended to kill anyone. Valta persuades Popov to give himself up to the police. He then catches Munk red-handed counting out money at the post office. Revolver in hand, he gives him a choice: the money or his life. Munk naturally chooses his life. Valta leaves to find Helena who had decided to come back to him shortly before.