Lavina  (Avalanche,The - KA)
R: Miroslav Cikán V: Nationalfilm/Československá filmová společnost, 1946 Sk: Reimann Zdeněk M. VV: Otakar SedláčekMiloš Mastník N: Miroslav CikánJaroslav Mottl S: Miroslav CikánJaroslav MottlJosef Trojan PR: Jan Novák K: Václav Hanuš AK: Petr Rovný Hu: Miloš SmatekJosef Stelibský; archivní Nahr: FISYO Dir: Otakar Pařík Arch: Jan Zázvorka Kost: J.M. Gottlieb Ma: Václav Krolop St: Antonín Zelenka Zv: Stanislav Vondraš H: Otomar Korbelář (JUDr.Karel Heran), Marie Glázrová (Irena Malíková, Heranova druhá žen), Helena Bušová (Olga, Heranova 1.žena,přítelkyně I), Jaroslav Průcha (policejní inspektor Ptáček), Jaroslav Marvan (policejní rada dr.Urban), Dana Medřická (květinářka, vdova Bendová), Jiří Dohnal (divadelní kapelník Pavel Benda), Eduard Kohout (finančník dr.Malík, Irenin otec), Vladimír Řepa (lékař), František Filipovský (vrátný Černý), Naděžda Vladyková (komorná u Ireny Baruška), Miloš Nedbal (státní zástupce), Otto Rubík (strážník), Jaroslav Seník (předseda soudu), Eva Karelová (ošetřovatelka), Viktor Nejedlý (majitel továrny v likvidaci), Josef Bělský (majitel továrny v likvidaci), Miroslav Homola (koncipient u Herana), Marie Kautská (úřednice u Herana), Vítězslav Boček (hoteliér), Martin Raus (vrchní), Josef Pehr (host v hospodě), Věra Petáková (služka-pradlena v hotelu), Jaromír Spal (mladík), Eman Fiala (opilec ve výčepu), Marcela Sedláčková (servírka), František Paul (výčepní Václav), Jaroslav Orlický (policejní úředník), Václav Švec (soudní sluha), Antonín Zacpal (obžalovaný Arnošt Pechar), Antonín Holzinger (lékař), Zora Plesingerová (pokojská v horském hotelu), Hrdličková Marie (2) (manželka Heranova koncipienta), Bolek Prchal (vedoucí záchranné čety), Karel Pavlík (recepční v horském hotelu) Fo: 35 mm Ve: česká D: Státní půjčovna filmů Pr: 05.07.1946 © Národní filmový archiv 
 
   Despotický advokát Heran zastřelí ze žárlivosti svou ženu Olgu, která od něho chtěla odejít a vrátit se k divadlu. Jediný svědek zločinu, Olžin kolega z divadla Pavel Benda, si uvědomí, že na něho padne podezření a rozhodne se uprchnout. Na útěku před policií se však smrtelně zraní. Policie chce případ uzavřít, neboť je přesvědčena o jeho vině. Jen detektiv Ptáček má pochybnosti a pokračuje v pátrání. Brzy začne podezírat Herana, který se po neblahé události oženil s Olžinou přítelkyní Irenou. Psychologickým nátlakem přinutí Herana, aby převzal obhajobu člověka, obviněného z vraždy vlastní ženy. V horské chatě, kde Heranův klient zločin spáchal, je advokát i s Irenou zasypán lavinou. V předtuše blížící se smrti se Heran písemně přizná k Olžině vraždě. V poslední chvíli jsou však manželé zachráněni. Zároveň záhadně zmizí přiznání. Při soudním jednání, kde Heran hájí svého klienta, se Ptáčkovi potvrdí podezření. Heran pozná, že je odhalen a otráví se dřív, než ho Ptáček předá spravedlnosti.
   The despotic lawyer Heran out of jealousy shoots his wife dead; she had wanted to leave him and return to the theatre. The only witness to the crime, Olga's colleague from the theatre, realizes that suspicion will fall on him so he tries to escape. During his flight from the police he is mortally wounded. The police want to close the case since they are convinced of his guilt. Only detective Ptáček has his doubts and continues the investigation. He soon begins to suspect Heran who, after the ill-fated events, has married Olga's friend Irena. Using psychological pressure, he forces Heran to take on the defence of a man accused of murdering his wife. In a mountain chalet, where Heran's client committed the crime, the lawyer and Irena are trapped by an avalanche. Believing they are doomed, Heran writes a confession to the murder. At the last moment the couple are saved. The confession mysteriously disappears. During the court proceedings, where Heran is defending his client, Ptáček's suspicions are confirmed. Heran realizes that he has been discovered and he poisons himself before Ptáček has time to hand him over to the authorities.