Chlap jak hora  (Hefty Fellow,A)
R: Miloš Makovec V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Brož - Ptáček VV: Ladislav Kalaš N: Vratislav BlažekMiloš Makovec S: Vratislav BlažekMiloš Makovec TS: Miloš Makovec PR: Jaroslav Pour K: Rudolf Milič DK: Josef Pechar AK: Ivan Wurm Hu: Miloš Vacek; archivní – Jára Beneš: píseň Slabá dívka - silný muž ! Nahr: FISYO Dir: Štěpán Koníček T: Karel TobisVáclav Špilar Zp: František Peterka Arch: Oldřich Bosák Kost: Michael RombergJaroslav HolubMarie Řehořová Ma: Karel MarekStanislav PetřekVěra Hůrková St: Jan Kohout Zv: Ladislav Hausdorf H: František Peterka (montér Honza Přáda), Alena Vránová (Káťa Nováková, Honzova snoubenka), Jaroslav Marvan (dělník Fabián), Stella Zázvorková (jeřábnice Marešová), Eman Fiala (vrátný internátu, Kátin strýc), Bohuš Záhorský (dělník Havlík st.), Zdeněk Kutil (dělník Havlík ml.), Jiří Sovák (vedoucí brigády Duda), Vladimír Menšík (dělník Kouba), Vladimír Hrubý (dělník Růdl), František Filipovský (prodavač Novák, Kátin otec), Jiřina Steimarová (Kátina matka), Václav Postránecký (dělník Vašek), Bohuš Hradil (sociální referent), Magda Kopřivová (korpulentní paní), Karel Houska (lékař), Vladimír Klemens (geometr), Pavel Spálený (strážný), Josef Hlinomaz (malíř pokojů), Arnošt Faltýnek (uniformovaný cestující), Ladislav Gzela (lesník ve vlaku), Vítězslav Černý (tlustý pán s fíkusem), František Šeba (žoviální pán), Jarmila Beránková (řidička), Jiřina Bílá (průvodčí autobusu), Eva Cedlová (Kátina přítelkyně), Miroslav Homola (geometr), Gustav Hrdlička (vrchní číšník), Blažena Slavíčková (Koubova žena), Věra Uzelacová (zdravotní sestra), Antonín Soukup (stařík ve vlaku), Novotný Antonín (2) (stěhovák), Karel Hovorka (cestující), Milivoj Uzelac (dirigent), Jan Maška (rozhodčí na šachovém turnaji), Jiří Krampol (mladík vycházející z továrny) Spol: Jan Kňákal Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 30.12.1960 © Národní filmový archiv 
 
   Po třech letech práce v zahraničí se Honza Přáda vrací domů. Za svou dobrou práci si přivezl vyznamenání a peníze na nové auto. Úspěch mu stoupl do hlavy a tak se hned na začátku dostane do sporu se svou partou, která v době jeho nepřítomnosti začala soutěžit o titul brigády socialistické práce. První večer po návratu se Honza seznámí s Káťou a oba pak po krátkém čase uvažují o svatbě. Honza žádá o byt, ale čeká ho zklamání. Může mít jen družstevní výstavbu a tu musí zaplatit. Honza odmítne platit a tak po řadě komplikací s hledáním bytu ze svatby sejde. Káťa však čeká dítě a Honza se s ní chce hned oženit. Jenomže Káťa má podmínku. Honza musí postavit rodinný domek s pomocí usmířené party. Honza souhlasí, ale parta ho odmítne. Honza se proto pustí do stavby sám, ale následkem těžké práce onemocní s páteří. V kritické chvíli se objeví Káťa a bez vysvětlení odvleče Honzu na stavbu. A tam k Honzově překvapení pracuje na jeho domku celá brigáda.
   After three years of working abroad, Honza Přáda is returning home. He brought back decorations and money for a new car he earned with his good work. The success went to his head and, as soon as he arrived, he had a fight with his friends, who, in the meantime, started competing for the honorary title of the socialist work team. The first evening after his return Honza meets Káťa and the two of them start thinking about getting married soon. Honza is applying to get an apartment but there is a disappointment ahead of him. He can only have a housing cooperative flat but he has to pay for it. Honza refuses to pay and then, after a series of complications with the search for the flat, he gives up the wedding. But Káťa is expecting a baby, and Honza wants to marry her straight away. Only, Káťa has one condition: Honza has to build a small family house with the help of his reconciled friends. Honza agrees but his friends refuse to help him. Honza then starts building on his own but gets back problems from the hard work. At the critical moment, Káťa shows up and without any explanation takes him to the building site. To his surprise, the entire team is working there on his little home.