Hrátky s čertem  (Playing with the Devil)
R: Josef Mach V: Studio hraných filmů, 1956 Sk: Feix - Daniel VV: Bohuslav Kubásek N: divadelní hra Hrátky s čertem S: Jan DrdaJosef Mach PR: Stanislav Černý AR: Anna PokornáVěra Filipová K: Jan Stallich DK: Bohumil Hába AK: Karel Holub Hu: Jiří Srnka; archivní – píseň Chceš-li holka vědět, píseň V borovém na skále háji, píseň V tej hořejší hospodě muzika pěkně hraje Zp: Josef BekJosef VinklářEva Klepáčová Arch: Karel ŠkvorMilan Nejedlý Výtv: Josef LadaVladimír Dvořák Kost: Karel PostřehovskýFrantišek ZapletalMiloslava Skořepová Ma: Gustav Hrdlička St: Josef Dobřichovský Zv: Adolf Böhm Tr: Jan StallichMilan Nejedlý H: Josef Bek (vysloužilý dragoun Martin Kabát), Eva Klepáčová (služka Káča), Alena Vránová (princezna Dišperanda), František Smolík (poustevník Školastykus), Jaroslav Vojta (loupežník Sarka Farka), Bohuš Záhorský (král), Stanislav Neumann (čert Omnimor), František Filipovský (čert Karborund), Josef Vinklář (mladý čert-myslivec Lucius), Ladislav Pešek (pán pekla Belzebub), Vladimír Ráž (kníže pekelné Solfernus), Deyl Rudolf ml. (pobočník pána pekla Belial), Antonín Šůra (anděl Theofil), Josef Mixa (myslivec Hubert), Helena Kefurtová (zjevení nahé dívka se závojem), Jiřina Bílá (zjevení selky s jídlem), Ismenia Lehárová (orientální tanečnice), Jarmila Navrátilová (šlechtična), Bedřich Bozděch (sluha), František Černý (dvořan - vojenský hodnostář), Vítězslav Černý (čert), Alois Dvorský (bázlivý čert), Eman Fiala (komorník), Oskar Hák (kuchtík), František Holar (čert-vrátný), Bohuslav Kupšovský (lovčí), Viktor Očásek (čert), J.O. Martin (čert), Ota Motyčka (šlechtic), Václav Trégl (strážný na věži zámku), Lubomír Bryg (princ-nápadník Isidor), František Paul (lokaj), Rudolf Princ (komorník), Martin Raus (šlechtic), Josef Steigl (šlechtic), Miloš Nesvadba (princ-nápadník Romuald), František LiškaOtto OhnesorgMarcela Tatýrková (polonahá víla), Elena Tanasco (tanečnice v písmenu O) Spol: Pavlík František /umělecký malíř/ Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední filmová půjčovna Pr: 26.04.1957 © Národní filmový archiv 
 
   Vysloužilý voják Martin má pro strach uděláno. Nelekne se loupežníka Sarky Farky a nebojí se ani čertů v Čertově mlýně. V lese se seznámí s poustevníkem Školastykem, jehož způsob zbožnosti se mu moc nezamlouvá. Do královského zámku se začínají sjíždět princové na námluvy. Princezna Dišperanda by se ráda vdala, ale žádný ze vznešených nápadníků se jí nelíbí. Její služebná Káča také touží po vdavkách a tak se obě dívky upíší čertu za příslib pěkných ženichů. Káča omylem předá oba úpisy Martinovi a Martin je večer prohraje s čertovským doktorem Solfernem. Nešťastný Martin se vydá pro úpisy do pekla, kde se ke svému překvapení setká s Káčou. Pronikne k Belzebubovi, zmocní se úpisů a rychle je roztrhá. Před hněvem čertů zachrání Martina a Káču anděl Theofil a oba se v pořádku vrátí na zem. Princezna si sama najde pohledného ženicha - myslivce Huberta. A Káča? Té se již Martin nezbaví.
   The veteran soldier Martin does not frighten easily. He is not scared of the robber Sarka Farka, neither is he afraid of the devils in the Devil's Mill. In the forest he meets the hermit Školastykus, whose religious manners don't quite appeal to him. The Princes are arriving at the Royal Castle to court Princess Dišperanda who would gladly marry someone, but she doesn't like any of the noble suitors. Her maid Káča also longs for a wedding so the two girls sign a bond with the devil in exchange for his promise of handsome bridegrooms. Káča gives the two bonds to Martin by accident but Martin loses them that evening to the devilish Doctor Solfernus. The unfortunate Martin then sets off to Hell to get the bonds back, and to his surprise meets Káča there. He reaches Beelzebub, gets hold of the bonds and quickly tears them up. Angel Theofil saves Martin and Káča from the devils' rage, and they both make it back to Earth safely. The Princess finds a handsome bridegroom by herself - the huntsman Hubert. And Káča? Martin is going to find it hard to rid of her now.