Hostinec "U kamenného stolu"  (Stone Table Inn,The)
R: Josef Gruss V: Československý státní film, 1948 Sk: Vávra - Feix VV: František Milič N: román Hostinec "U kamenného stolu" S: Otakar VávraVlastimil Rada K: Julius Vegricht Hu: Sláva Eman Nováček; archivní – píseň Ach, proč mi serdce nedáte, píseň Tango argentino, píseň Kdybych já věděl, že zítra umřu, píseň Jenom ty mě, můj koníčku, píseň Štěstí potkáš jenom jednou Nahr: FISYO Dir: Otakar Pařík Zp: Rudolf HrušínskýSvatopluk BenešVěra KalendováJosef KotapišFrantišek ČernýDagmar SedláčkováDagmar Frýbortová Arch: Karel ŠkvorMiroslav Pelc Kost: Adolf Wenig St: Antonín Zelenka Zv: Milan R. Novotný kom: Josef Gruss H: Saša Rašilov (hostinský Šimon Tatrmuž), Jiřina Šejbalová (hostinská Božena, Tatrmužova manže), Svatopluk Beneš (Tomáš, Tatrmužův synovec), Rudolf Hrušínský (Spytihněv, Tomášův bratr), Stanislav Neumann (rada Dyndera, soudce v.v.), Růžena Šlemrová (Cecílie, Dynderova manželka), Dagmar Frýbortová (Věra, dcera Dynderových), Dagmar Sedláčková (Alena, dcera Dynderových), Antonín Mikulič (Lubomír, syn Dynderových), Jiří Plachý (tragéd mistr Beno Mertens), Josef Chvalina (advokátní písař Alois Netrefný zv.), Václav Špidla (bankovní účetní Badalec zvaný Gast), Milada Smolíková (kuchařka Terezka), Emil Bolek (podomek Hanzián), Václav Trégl (nervózní host v restauraci), Jindra Hermanová (manželka nervózního hosta), Josef Kotapiš (ženich), Věra Kalendová (nevěsta Blaženka), František Černý (svatební host Bedřich), Josef Vošalík (otec nevěsty), Antonín Jedlička (pikolík), Dagmar Zikánová (služebná v kuchyni), František Roland (vedoucí divadelního souboru), Jindřich Láznička (vrchní), Richard Záhorský (výrobce rakví Damián Rozmajzl), Marie Nademlejnská (Rozmajzlova žena), Jiří Valenta (domácí učitel Kebrle), Marcela Sedláčková (barmanka), F.X. Mlejnek (divák na představení), František Marek (muž ve dveřích krámu), Václav Vaňátko (krejčí), Milka Balek-Brodská (host v hotelu), Stanislav Novák (lovec autogramů), Zdeněk Borovec (lovec autogramů), Stanislav Fišer (mladík v restauraci), Bolek Prchal (sázející se muž) Spol: Miroslav Pelc Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF Pr: 23.09.1949 © Národní filmový archiv 
 
   Do lázeňského městečka Džbery přijíždí na dovolenou jako každým rokem rodina rady Dyndery a jako obvykle se ubytuje v hostinci U kamenného stolu. K majitelům hostince manželům Tatrmužovým se vypraví na prázdniny i jejich synovci, mladí mužové Spytihněv a Tomáš, kteří spolu nemluví od doby, kdy se jako malí kluci pohádali kvůli skleněné kuličce. Hned po příjezdu jsou Spytihněv i Tomáš okouzleni Dynderovými dcerami Věrou a Alenou a začnou se jim dvořit. Slibný začátek prázdninové idyly je narušen útěkem hostinské Boženy s hercem kočovné společnosti Benem Mertensem. Nešťastný Tatrmuž se zavře ve svém pokoji a vedení podniku se musí ujmout synovci, kteří se každý týden střídají ve funkci šéfa a vrchního číšníka. Hostinec pod jejich vedením nevzkvétá. Dynderovi se nemohou dívat na Tatrmužův smutek a úpadek firmy a rozhodnou se jednat. Energická paní radová najde hostinskou a přemluví ji k návratu. Pár zbylých hostů Boženu radostně vítá, Tatrmuž manželce odpustí a synovci se mohou věnovat svým dívkám, kterým se podařilo oba mladíky usmířit.
   Same as every year, the family of the official Dyndera come to have their holiday in the small spa resort Džbery, and, as usual, they stay in the At the Stone Table inn. Spytihněv and Tomáš, the nephews of the Tatrmuž married couple who are the owners of the inn, come to stay with them for the holiday. They haven't spoken to each other since they quarreled about a glass marble as little boys. From the moment of their arrival, Spytihněv and Tomáš are fascinated by Dyndera's daughters, Věra and Alena, and they start to flirt with them. A promising start to the holiday idyll is disturbed by the owner's wife Božena running off with Beno Mertens, an actor from the travelling company. Unhappy Tatrmuž shuts himself inside his room and the nephews have to take over the running of the business, changing places as manager and head waiter each week. The inn is not quite flourishing under their management. The Dyndera family can't stand seeing Tatrmuž's grief and the bankruptcy of the company so they decide to act. The energetic wife of the official finds the innkeeper's wife and persuades her to come back. A few remaining guests welcome Božena back warmly, Tatrmuž forgives his wife, and the nephews can devote themselves to their girls, who manage to reconcile the two young men.