Holubice  (White Dove,The)
R: František Vláčil V: Filmové studio Barrandov, 1960 Sk: Hanuš - Pavlíček VV: Antonín Bedřich N: povídka Susanne S: František Vláčil AR: Anna LackovičováPavel Kopta K: Jan Čuřík AK: Jan NěmečekMiroslav Ondříček Hu: Zdeněk Liška; archivní Nahr: FISYO, Orchestr Karla Krautgartnera Dir: František BelfínKarel Krautgartner Arch: Oldřich BosákLadislav Winkelhöfer Výtv: Pištěk Theodor ml.Jan Koblasa Kost: Věra Černocká Ma: Miloslav Koubek St: Miroslav Hájek Zv: František Fabián H: Kateřina Irmanovová (Susanne Kleistová), Karel Smyczek (Michal), Anna Pitašová (Michalova matka), Václav Irmanov (malíř Martin), Gustav Püttjer (Kohoutí stařík), Hans-Peter Reinecke (Ulli, Susannin bratr), František Kovářík (starý pán), Vladimír Erlebach (Pierre), Jiří Patočka (francouzský dělník), Petr Kocanda (dvojče), Pavel Kocanda (dvojče), Karl Gärtner Fo: 35 mm Ve: česká D: Ústřední půjčovna filmů Pr: 04.11.1960 © Národní filmový archiv 
 
   V severní Francii jsou k dálkovým letům vypuštěny stovky poštovních holubů. Na ostrově Fehmarn v Baltském moři čeká na dolet svých holubů skupinka starých námořníků a dvanáctiletá Susanne. Dívka se však nedočká, její bílou holubici odnesla bouřka až do střední Evropy. V ateliéru uprostřed Prahy ji zahlédne malíř Martin. Unaveného ptáka vzápětí postřelí vzduchovkou Michal, chlapec upoutaný na invalidním vozíku. Před časem po pádu z výšky ochrnul. Jeho bezmocnost je však spíše psychického rázu. Martin mu raněnou holubici přinese. Michal se pokusí ptáka uzdravit. Susanne zatím pořád smutně čeká. Michala napadne zahřát holubici horským sluníčkem a při jeho snímání z police vstane a udělá několik kroků. Na výstavě holubů zjistí Martin z vývěsky, odkud holubice pochází. Namaluje její obrázek a pošle ho do Německa. Uzdravuje se holubice i Michal. Martin nenásilně přesvědčí Michala, aby holubici vypustil. Bílý pták odlétá na sever. Susanne pochopila, že se jí holubice vrátí a běží s obrázkem v ruce po mořském břehu.
   Hundreds of carrier pigeons are released for long-distance flights in the north of France. On Fehmarn Island in the Baltic sea a group of old sailors and twelve year old Susanne are waiting for the return of their pigeons. But the girl's white dove doesn't come back, the storm has carried it all the way to Central Europe. In a studio in the centre of Prague, painter Martin catches sight of her. The tired bird is presently shot with an air-gun by Michal, a young boy in a wheelchair. A while ago, he became paralysed after a fall from a height. However, his disability is more of a psychological one. Martin brings him the wounded dove. Michal tries to heal the bird. In the meantime, Susanne is still waiting sadly. Michal gets an idea to heat the bird with a sun-ray lamp and stands up and makes a few steps to get it from the shelf. At a pigeon exhibition, Martin finds out from a public notice board where the bird has come from. He paints her picture and sends it to Germany. Both the dove and Michal are getting better. Martin carefully persuades Michal to let the dove go. The white bird flies north. Susanne understands that her dove is coming back to her, and is running along the sea shore with the picture in her hand.