Direktiva  (Directive)
R: Václav Vorlíček V: Studio FAMU, 1955 VV: Miroslava JasnáJaroslav Merunka N: Karel FriedrichVáclav Vorlíček S: Karel FriedrichVáclav Vorlíček K: Jiří KadaňkaVladimír Opletal Hu: Jan Malý Arch: Boris Moravec Ma: Karel Holek St: Ljuljana Lorencová H: Zdeněk Dítě (předseda festivalového výboru Mihu), Vlastimil Brodský (tajemník výboru Kukla), Vladimír Hrubý (textař Strnad), Jana Werichová (Strnadova žena), Miloš Kopecký (redaktor hudebního nakladatelství), Bohuslav Drozd (textař Václav Jílek), Miriam Hynková (Věra, Jílkova žena), Marie Staňková (delegátka festivalu), Jiřina Bohdalová (delegátka festivalu), E. Handzalová (delegátka festivalu), Pavel Bártl (Jirka), Karel Fiala (letištní stráž) Spol: Hubáček Miroslav /režie/ (pedagogické vedení), Tuzar Jaroslav /kamera/ (pedagogické vedení), Šmída Bohumil /produkce/ (pedagogické vedení), Kučera Jan /střihová skladba/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF © Národní filmový archiv 
 
   Svazácký pěvecký soubor Mládí odjíždí na festival do Varšavy. Pro čerstvé novomanžele Jílkovy, textaře Václava a zpěvačku Věru, je to cesta svatební. Na poslední chvíli přibíhá k vlaku tajemník festivalového výboru Kukla a odvolává Václava ze zájezdu. Náhradníkem určí textaře Strnada, kterého přes jeho protesty nacpe do vlaku. Věru, která chce zůstat v Praze, ostatní přemluví, aby jela. Důvodem Jílkova odvolání je jakýsi projev nespokojenosti s jeho texty, který měl kdesi kdosi "vysoce postavený" vyslovit před Mihulem, předsedou festivalového výboru. Strnadova žena je nešťastná, protože muž měl jít na akutní operaci žlučníku. Telefonáty mezi funkcionáři způsobí, že je pozastaveno vydání Jílkových písňových textů. Strnad se po žlučníkovém záchvatu vrací domů. Jílek má odletět do Varšavy, ale znovu je odvolán. Potom však jeho texty pochválí v rozhlase a v Rudém právu a situace se změní. Kniha vychází a Václav má konečně odjet. Na nádraží se potkává s vracejícím se souborem.
   The Socialist Youth Choir is going to a festival in Warsaw. For the newly wedded Jílek couple, songwriter Václav and singer Věra, this is going to be a wedding trip. In the last moment, secretary of the festival committee, Kukla, arrives on the platform and cancels Václav's participation in the festival. He appoints the songwriter Strnad instead, getting him onto the train against his will. Věra, who wants to stay in Prague, is persuaded by her colleagues to go. The reason for Jílek's withdrawal is a certain sign of discontent with his songs, expressed by someone 'from a high position' somewhere once in front of Mihule, president of the festival committee. Strnad's wife is unhappy because her husband was supposed to have an urgent gall-bladder operation. The phone-calls amongst the officials result in blocking the publication of Jílek's song lyrics. Strnad returns home after having a gall-bladder attack. Jílek is supposed to fly to Warsaw but is called off again. Then a positive review of his lyrics is broadcast on the radio and published in the Rudé právo newspaper, and the situation changes. The book is published after all, and Václav can finally go. At the railway station, he is meeting the ensemble which is already on its way back.