Červené tulipány  (Red Tulips)
R: Milan Vošmik V: Studio FAMU, 1952 VV: Miroslava Jasná N: Jaroslav Lukeš S: Milan Vošmik K: Jan Kališ AK: Jaroslav Utíkal Hu: Svatopluk Havelka; archivní – Svatopluk Havelkapíseň, píseň Dneska se nám všechno daří, píseň Tonda všechno kazí nám, píseň Vstávej, Tondo, pohleď ven, píseň Tonda, kazisvět T: František Hrubín Zp: sbor dětskýhlas dívčí kom: Karel Höger H: děti ze Sezimova Ústí (děti), Tonda (Tonda), Anči (Anči), Matýsek (děda Matýsek), pes Puntík (pes Puntík) Spol: Gajer Václav /režie/ (pedagogické vedení), Krška Václav /režie/ (pedagogické vedení), Novotný Vladimír /kamera/ (pedagogické vedení) Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF © Národní filmový archiv 
 
   V úpravné městské čtvrti roste mezi domy spousta květin a hraje si tu hodně dětí. Parta kamarádů se rozhodne, že podobně upraví pustý dvůr továrny, kde pracují rodiče některých dětí. Tonda je pyšný na svůj záhon tulipánů, ale pomoc ostatním dětem odmítne. Děti se nadšeně pustí do práce a tovární dvůr se rozzáří květinami. Dokonce děti namalují obrázek na velký transparent. Když děti odejdou, kazisvět Tonda jim jejich práci zničí. Druhý den jdou děti zalévat své květiny a nešťastně pozorují dílo zkázy. Ke vší nespravedlnosti je vrátný Matýsek z továrny vykáže, protože netuší, že pachatelem je jeho vlastní vnuk Tonda. Děti kluka-kazisvěta potrestají tím, že si s ním nehrají. Tonda stejně už svého činu lituje a proto záhony tajně upraví a přidá na ně i své vyhlášené tulipány. Pak je znovu přijat mezi partu dětí.
   There are a lot of flowers growing in a well-cared for city quarter, and a lot of children play there. A group of friends decides to similarly arrange the empty courtyard of the factory in which the parents of some of the children work. Tonda is proud of his bed of tulips but refuses to help the other children. The children set to work with great enthusiasm and the factory courtyard brightens up with flowers. They even paint a picture onto a big banner. When the children leave, Tonda vandalizes their work completely. The next day, the children go to water their plants and see their work destroyed. To complete the injustice, the gate-keeper Matýsek from the factory kicks them out not suspecting that the wrongdoer is his own grandson - Tonda. The children punish the vandal boy by not playing with him. Tonda is anyway already sorry for what he did, and restores the flower-beds in secret, adding to them his celebrated tulips. After this, the children accept him again.