Blázni mezi námi  (Fools among Us)
R: Frank BeyerRalf KirstenKonrad Petzold V: Studio FAMU, 1955 VV: Miroslava Jasná N: Janina PoltavskáHeinar Kipphardt S: Frank BeyerRalf KirstenKonrad Petzold K: Andrej Kristín Hu: archivní – Jaroslav Ježek: píseň Šaty dělaj' člověka Arch: Jan Pacák Ma: Karel Holek St: Antonín Zelenka Zv: Stanislav Vondraš H: Vlastimil Brodský (zákazník), Jiří Sovák (vedoucí obchodu s oděvy), Věra Kalendová (prodavačka v rybárně), Eman Fiala (magistr), Luba Skořepová (magistra), Karel Koloušek (příručí v oděvech), Milan Neděla (ošetřovatel), Růžička Jiří st. (ošetřovatel), Rudolf Vodrážka (lékař z blázince), Jiří Sekal (zákazník), Olga Sluníčková (prodavačka v rybárně), Oldřich Musil (zákazník v oděvech), Naděžda KreclováKateřina KlumparováJaroslava TicháMarie VackováA. BolardováK. MaláB. Hužerová Fo: 35 mm Ve: česká D: Rozdělovna filmů ČSF © Národní filmový archiv 
 
   Mladý muž jdoucí po ulici si všimne tří běžících lidí v pruhovaném oblečení, kteří však vzápětí zmizí za rohem. Muž má v úmyslu koupit si kabát. Vedoucí prodejny oděvů ho však přesvědčuje, aby si koupil plavky, neboť výroba je v předstihu a nyní v zimě mají proto jenom letní zboží. Přes mužův odpor mu vedoucí vnutí plátěný tenisový oblek. V obchodě s rybami má prodavačka neřešitelný problém. Zákazníci by chtěli jenom části ryby, ale ona ji odmítá naporcovat, protože neví, jak by určila cenu. Mladý zákazník, který právě přišel, proto koupí celou pětikilovou rybu a sám ji ostatním zákazníkům rozprodá. Na něj ovšem nakonec zbude pouze rybí hlava. V lékárně nutí magistra mladíkovi ricinový olej v lahvičce a odmítá mu jej dát v želatinových kapslích, protože to nebylo napsáno na receptu. Mladík si málem zoufá. Vzápětí však přicházejí ošetřovatelé, kteří postupně všechny prodavače odvedou do sanitky. Byli to totiž pacienti, kteří utekli z psychiatrické léčebny.
   Young man walking down the street notices three running people in striped clothes, who disappear around the corner. The man intends to buy himself a coat. The clothes store manager tries to persuade him to buy a swimsuit instead, because the manufacturers are planning ahead, and therefore now in winter they have only summer goods. Despite the man's objections he forces him to buy tennis outfit. In a fish shop the shop assistant has an unsolvable problem. Customers want only parts of fish, but she refuses to chop it, because she does not know how to set its price. A young customer who just came decided to buy the whole five-kilogram fish, and sells the parts to the customers himself. He is left only with the fish head. At a pharmacy the chemist dispenses to a young man the castor oil in a bottle and refuses to give him gelatine capsules, because it was not specified in the prescription. The young man is desperate. Soon afterwards come young male nurses, who subsequently take all shop assistants to an ambulance. They were patients who escaped from a psychiatric hospital.