Vzhůru nohama  (Upside Down)
R: Jiří Slavíček V: Terra, 1938 VV: Václav Dražil N: povídka Figurky Povídky malostranské S: Karel Steklý K: Josef Střecha Hu: Miloš Smatek; archivní – Wolfgang Amadeus Mozartpřevzatá Arch: Jan Zázvorka St: Jan Kohout Zv: František Šindelář NT: Martin Frič H: Václav Trégl (pan domácí), Hana Vítová (Otylka, vnučka domácího), Helena Bušová (bytná paní Vilhelmová zv.konduktér), Vladimír Borský (student práv Jan Krumlovský), Jindřich Plachta (blázen a vynálezce Provazník), Bedřich Veverka (MUDr.Jensen, Provazníkův dozorčí l), Ludvík Veverka (malíř Augusta), Marie Rosůlková (Marie, Augustova žena), František Paul (hostinský), Ferenc Futurista (vrchní Ignác), Josef Vošalík (žebrák Vojtíšek), Ella Nollová (Vojtíškova sousedka), Vladimír Šmeral (student Morousek), František Černý (tlustý zákazník malíře Augusty), Jindřich Láznička (starosta z Kuckova), Karel Kolár (člen kuckovské městské rady), Gabriel Hart (člen kuckovské městské rady), Hrušínský Rudolf st. (člen kuckovské městské rady), J. Hradčanský Fo: 35 mm Ve: česká D: Terra Pr: 07.01.1939 © Národní filmový archiv 
 
   Student práv Krumlovský si po jednom flámu uvědomí, jak marní svůj život. Přestěhuje se do tichého domu na Malé Straně a chce konečně dostudovat. Klidu se však nedočká. Pokouší se ho svést jeho bytná paní Vilhelmová a pan domácí pořádá hlučné koncerty. Studentovo soustředění ruší také rodící se láska k dceři pana domácího Otylce. Nikdo netuší, že bláznivý vynálezce Provazník, žijící v podkroví, je ve skutečnosti pisatelem zlých anonymů, které zasahují do života nájemníků. Krumlovskému napíše, že Otylka je posedlá vdavkami za každou cenu, a Otylce, že Krumlovský je svůdcem nevinných dívek. Neúspěšný malíř Augusta koketuje s paní Vilhelmovou. Provazník na to upozorní jeho žárlivou ženu. Ta ztropí rámus, ale paní Vilhelmová se mezitím pokusí ukrýt v pokoji Krumlovského a tak se pro změnu urazí Otylka. Teprve, když se prozradí Provazníkův podíl na všech zmatcích, mohou se všichni smířit.
   Law student Krumlovský realizes after a drinking binge how useless his life is. He decides to move to a quiet house on Malá Strana and finally finish his studies. Peace and quiet, however, do not materialize. His landlady Vilhelmová attempts to seduce him and the landlord puts on loud concerts. The student's calm is also disrupted by his nascent love for Otylka, the daughter of the landlord. No one suspects that the crazy inventor Provazník, who lives in the attic, is in reality the author of vicious anonymous letters that meddles in the lives of the tenants. He writes to Krumlovský that Otylka is obsessed with marriage at all cost, and to Otylka he writes that Krumlovský is the seducer of innocent young girls. The failed painter Augusta flirts with Mrs. Vilhelmová. Provazník points this out to his jealous wife. She raises a racket, but in the meantime Mrs. Vilhelmová is attempting to hide in Krumlovský's room, and so in turn Otylka is insulted. Not until Provazník's role in the whole confusion is revealed is everyone able to make peace with one another.