Velbloud uchem jehly  (Camel Through the Eye of a Needle)
R: Hugo HaasOtakar Vávra V: Moldavia, 1936 VV: Josef Stein N: divadelní hra Velbloud uchem jehly S: Hugo HaasOtakar Vávra AR: Walter Schorsch K: Ferdinand Pečenka Hu: Julius Kalaš Arch: Štěpán Kopecký St: Jan Kohout Zv: Josef Zora H: Hugo Haas (žebrák Josef Pešta), Antonie Nedošinská (Peštova manželka Aloisie), Jiřina Štěpničková (Zuzka Peštová, dcera Peštové), Deyl Rudolf st. (majitel továrny na čokoládu Adolf), Pavel Herbert (Alík, syn továrníka Vilíma), Oldřich Nový (komorník u Vilímů Alfons), Eduard Blažek (tajemník továrníka Vilíma), Růžena Šlemrová (továrnice Štěpánová), Adina Mandlová (Nina, dcera Štěpánové), Jindřich Plachta (komerční rada Pavel Bezchyba), František Roland (ředitel Vilímovy továrny Ignác And), Jan Pivec (závodník Fred Krupička), Božena Šustrová (přítelkyně Niny), Josef Gruss (Otto, přítel Niny), Jan Šebor (člen Společenského klubu), Jarmila Švabíková (členka Společenského klubu), Alfred Baštýř (člen Společenského klubu), Eliška Pleyová (členka Společenského klubu), Lída Otáhalová (členka Společenského klubu v klobo), Svatopluk Beneš (člen Společenského klubu), André Černoušek (člen Společenského klubu), Anna Gabrielová (členka Společenského klubu), Marie Přikrylová (členka Společenského klubu), Milka Balek-Brodská (domovnice), Jiří Vasmut (vrátný v továrně), Antonín Hodr (právní zástupce Štěpánovy továrny), Jan W. Speerger (mlékař), Milada Smolíková (mlékařka), Vladimír Štros (student), Marie Ježková (trafikantka), Ela Poznerová (herečka ve filmu Cesta do ráje), Bedřich Veverka (herec ve filmu Cesta do ráje), Josef Wanderer (uvaděč v kině) Fo: 35 mm Ve: česká D: Moldavia Pr: 19.01.1937 © Národní filmový archiv 
 
   Majitel továrny na čokoládu Adolf Vilím by rád oženil svého syna Alíka s bohatou Ninou Štěpánovou. Alík však nemá zájem ani o továrnu, ani o snoubenku. Prostřednictvím své budoucí tchyně Štěpánové, která je známá svou dobročinností, se Alík seznámí se žebrákem Peštou a jeho nevlastní dcerou Zuzkou. Zamiluje se do ní a udělá z ní svou tajemnici. Zuzka se v práci osvědčí a Alík se pod jejím vlivem začne zajímat o továrnu. To těžce nese Nina a snaží se Zuzce namluvit, že si ji Alík vydržuje. Alík však požádá Zuzku o ruku a společně s ní si koupí a otevře mlékárnu. Nina se snaží získat bývalého snoubence a pozve ho do Společenského klubu. Brzy pozná, že ho definitivně ztratila, když Alík místo kapesníku vytáhne z kapsy dětskou košilku, kterou mu tam tajně dala Zuzka. Alíkův otec nakonec uzná, že díky Zuzce se jeho syn naučil samostatně žít a pracovat, a těší se, že bude dědečkem.
   Chocolate factory owner Adolf Vilím would like his son Alík to marry the wealthy Nina Štěpánková. But Alík is not interested in Nina or in the chocolate factory. Through his future mother-in-law Štěpánová, a benefactrix, Alík gets to know the beggar Pešta and his step-daughter Zuzka. Alík falls for Zuzka at first sight and makes her his secretary. Zuzka is good at her job and through her Alík starts to take an interest in the factory. Nina is unhappy about this and spreads the rumour that Alík is keeping Zuzka as a mistress. Alík nevertheless gets engaged to Zuzka and with her buys a dairy. Nina still tries to win Alík for herself and invites him out to a club. But she realises she has lost him for good when he pulls out, not a handkerchief, but a child's shirt Zuzka gave him. Alík's father is happy that thanks to Zuzka Alík has learnt to live for himself and to work. He looks forward to becoming a grandfather.