V tom domečku pod Emauzy  (In the Little House bellow Emausy)
R: Otto Kanturek V: Oka (Otto Kanturek), 1933 N: opereta Häuschen in Grinzing,Das; Guido Nossberger S: Karel HašlerOtakar HanušOtto Rádl AR: František Čáp K: Václav Vích Hu: Emil MaiwaldArtur Guttmann; archivní – Emil Maiwald: píseň Já vzpomínám a již tě všude zřím, Artur Guttmann: píseň Štěstí si poroučet nedá, Emil Maiwald: píseň V snění už smutno není T: Emanuel Železný Zp: Mandlová Adina [dab]Helga NovákováFerdinand HartNovotný Antonín [dab] Arch: Bohumil Heš St: Marie Bourová Zv: František Šindelář H: Antonín Novotný (postilion Jan Martin), Theodor Pištěk (hostinský František Dudek), Adina Mandlová (Apolenka,dc.hostins.pozd.komtesa L), Helga Nováková (Stázinka, druhá dcera hostinského), Ferdinand Hart (Lopata), Alexander Třebovský (hrabě Quido Bertran Lubecký), Hermína Fordová (hraběnka Alžběta Marie Lubecká), Walter Taub (písař August Steibitz), Antonín Vaverka (komorník Alois), Jiří Plachý (učitel bontonu), Anna Steimarová (učitelka hudby Gusta Volmanová), Rudolf Podlesák (učitel tance Ernesto Pagini), Eliška Jílková (stará panna), Václav Piskáček (soused v hospodě), Josef Kytka (soused v hospodě), Kamila Rosenkranzová (květinářka), Josef Oliak (houslista a kapelník), Franz Glaser (důstojník), Věkoslav Satoria (komorník), Karel Tuček (kočí), František Lašek (klenotník), Karel Nedoma (otec hraběte Vrbny), Miro Bernat (cellista), Věra Ferbasová (účastnice večírku), Felix Kühne (přítel hraběte Lubeckého), Antonín Schmerzenreich (hrabě Vrbna), Josef Bunzl (učitel dějepisu a matematiky Marva), pes Rek (Lopatův vlčák) Fo: 35 mm Ve: česká D: Emco Pr: 23.03.1934 © Národní filmový archiv 
 
   V hospůdce Pod Emauzy obsluhuje hezká Apolenka. Dívka považuje hostinského Dudka za svého otce a netuší, že je jeho schovankou. Pravidelně za ní jezdí její milý, postilion Jan Martin. Hraběnka Lubecká stůně. Její bratr jí ve strachu o dědictví oznámí, že má levobočka, dceru, kterou vychovává šenkýř Pod Emauzy. Hraběnka žádá bratra, aby dívku přivedl. Chce jí dát řádné vychování. Apolenka, která nevěděla o svém vznešeném původu, se musí přestěhovat na zámek. Nechce se však provdat za bohatého ženicha, kterého jí hrabě našel. Domluví se proto s Janem, že přijde na zámecký večírek a požádá o její ruku. Cestou se Janovi zlomí kolo u vozu a na zámek nedojede. Zhrzená Apolenka jeho pozdější omluvu ani nevyslechne. Když se pak shodou okolností o nehodě dozví, spěchá za Janem s omluvou. Jan je ale uražený a dívku odmítne. Nedorozumění urovná stará hraběnka, která vidí, jak je novopečená komtesa nešťastná. Dá Apolence odstupné a vyprovodí ji k vozu, kde již čeká Jan. Milenci se pak společně vracejí domů.
   Apolenka, daughter of the landlord, serves in the little pub called Pod Emauzy. Her sweetheart, the postillion Jan Martin, often goes there to see her. Countess Lubecká is ill in bed. Her brother in fear of his inheritance tells her he has an illegitimate child, a girl, who is being raised by the landlord at Pod Emauzy. The countess asks her brother to bring the girl to her, since she wants her to be brought up correctly. Apolenka, who knows nothing of her noble origins, comes to live in the castle. But she does not want to marry the rich man the count has selected as her bridegroom, and so she asks Jan to come to a soirée arranged at the castle and to ask for her hand in marriage. On the way, however, a wheel breaks on Jan's carriage and he does not make it to the castle. Apolenka is offended and refuses even to hear his belated apology. But when she finds out about the accident she rushes to Jan to apologise. Jan, himself offended, spurns the girl. Lubecká, the old countess, sees how unhappy the new countess is and sets everything aright. She accompanies Apolenka to Jan's waiting carriage, and the lovers return home.