U svatého Antoníčka  (At St. Anthony's)
R: Svatopluk Innemann V: Elekta, 1933 N: opereta U svatého Antoníčka, J. Armand: opereta U svatého Antoníčka S: Karel Steklý AR: František Jerhot K: Václav Vích Hu: Jára Beneš; archivní – Jára Beneš: píseň Ty můj svatý Antoníčku, Jára Beneš: píseň Když v srdcích láska dříme, píseň Išla Marína od Hodonína, píseň Vínečko, vínečko, píseň Píseň o katovi, píseň Malířská píseň (Akademická) T: Václav ŠpilarVáclav Mírovský Zp: Hana VítováLjuba HermanováJára PospíšilAlena FrimlováAntonín SoukupsborJiří DohnalVít Skála Arch: Vilém Rittershain St: Svatopluk Innemann Zv: Bedřich Poledník Op: Staněk prof. /nářečí/Hudeček Jaroslav /kroje/ H: Ota Bubeníček (akademický malíř Jan Borecký), Hana Vítová (Vlasta, dcera Boreckého), Jára Pospíšil (hudební skladatel Jaroslav Urban), Jiří Dohnal (malíř Jiří Voborný), Antonín Soukup (starosta Ondruš), Ljuba Hermanová (Marina, starostova dcera), František Paul (redaktor Blok), Alena Frimlová (Helena Atkinsonová), Václav Trégl (Joséfek), Marie Häusslerová (vesničanka s husou), Vít Skála (zpěvák-kytarista), Saša Razov (listonoš) Fo: 35 mm Ve: česká D: Elekta Pr: 27.10.1933 © Národní filmový archiv 
 
   Hudební skladatel Jaroslav Urban jezdí po vesnicích a čerpá z lidové hudby inspiraci pro vlastní tvorbu. Při jedné cestě uvidí půvabnou Helenu Atkinsonovou, rozjede se za ní a na návsi přejede husu. Rázná starostova dcera Marina ho zavře do kůlny, kde je už malíř Voborný za stejný prohřešek. Oba přátelé jsou hosty známého malíře Boreckého. Právě za ním jede Helena, žena milionáře z USA, aby koupila jeho obrazy. Urban se do ní zamiluje a to těžce nese Vlasta, dcera Boreckého, které se Jaroslav líbí. Za Boreckým přijede redaktor Blok, aby s ním natočil rozhovor. Zalíbí se mu Marina. Všichni se chystají na slavnou pouť ke sv. Antoníčkovi. Tam se vyřeší všechny milostné zápletky. Helena dostane zprávu, že je rozvedená, a může opětovat lásku skladatele Urbana. Voborný se sblíží s Vlastou a Marina dostane od Bloka na důkaz lásky pouťové srdce.
   Composer Jaroslav Urban travels through country villages and finds inspiration for his music in folk music. On one journey he meets the attractive Helena Atkinsonová; he drives off to see her but runs over a goose in the village square. The mayor's daughter Marina briskly locks him in the shed for his crime. A painter Voborný is in prison for the very same offence. Both friends are guests of the famous painter Borecký. Helena, the wife of an American millionaire, is there to buy paintings from Borecký. Jaroslav falls helplessly in love with Helena, which upsets Borecký's daughter Vlasta who has taken a shine to him. An editor Blok comes to see Borecký to record an interview with him. He takes a liking to Marina. Everyone gets ready for the pilgrimage to St Anthony. There all the romantic entanglements are all cleared up. Helena receives word of her divorce so she is free to return Jaroslav's feelings. Voborný gets intimate with Vlasta, and Blok gives Marina a pilgrimage heart as a token of his love.