Tři knoflíky  (Three Buttons)
R: Bořivoj Zeman V: FAB Zlín, 1945 VV: Josef Dobřichovský N: Elmar KlosBořivoj Zeman S: Elmar KlosBořivoj Zeman K: Pavel HrdličkaJosef Míček Hu: Jiří Šust St: Josef Dobřichovský Zv: Černý František (zvuk) H: Miloš Steimar (prodavač Karel Pinc), František Šlégr (majitel obchodu Tlapák), František Klika (rada), Eduard Dubský (muzikant Ferda), Anděla Novotná (šatnářka Plačková), Zuzana Danielová (Emilka, Karlova dívka), Josef Beyvl (dělník), Josef KarelOskar Linhart Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   V noci se vrací domů z flámu Karel Pinc. Ještě později se také opilý vrací jeho spolubydlící, muzikant Ferda. Znovu se oba pobaví vzpomínkou na pana radu, kterému Karel tajně odřízl tři knoflíky z kabátu. Karel je prodavačem v obchodě s pánskou konfekcí a nepřichází do práce v dobré formě. Přesto svému vedoucímu Tlapákovi sdělí, že jednou převezme jeho obchod. Postarší muž jej však upozorní na vše, co se ještě bude muset naučit. Karel si musí uvědomit, že svůj podnik reprezentuje i ve volném čase. To znamená, že se bude vhodně oblékat, že se nebude s pohrdáním vyjadřovat o zboží, které prodává. Také s jeho chováním k dívce, se kterou chodí, není vše v pořádku. Karel se zastydí za své chyby. Nakonec se vloudí do šatny v kavárně a panu radovi přišije knoflíky, které schovával ve své kapse.
   One night Karel Pinc returns from a night on the town. His room-mate, the musician Ferda, gets back even later, drunk. Together they mirthfully recall how Karel cut three buttons off the councillor's coat without him knowing. Karel, a salesman in a men's clothing shop, does not get to work in good shape. But he nevertheless tells his boss that one day he will take over the shop from him. The older man points out how much Karel still has to learn. Karel must realise, he says, that he represents the business even outside working hours. That means he will dress smartly and will not talk slightingly of the things he sells. Also his behaviour with his girlfriend is not in order. Karel is ashamed of his mistakes. Finally he creeps into the cafe cloakroom and sews the buttons back onto the councillor's coat.