Těžký život dobrodruha  (The Hard Life of an Adventurer)
R: Martin Frič V: Brom, 1941 VV: Jan KubíčekOtakar Sedláček N: Vladimír Tůma S: Karel SteklýJosef Gruss AR: Ivo Novák K: Jaroslav Blažek Hu: Eman Fiala; archivní – Eman Fiala: píseň Sám já chodívám rád, Eman Fiala: píseň Každý musí někdy něco mít Nahr: Jazzový orchestr Bobka Bryena, Orchestr F.O.K. Dir: Bobek Bryen T: Josef Gruss Zp: R.A. DvorskýLišáci Arch: Alois Mecera St: Jan Kohout Zv: Stanislav Vondraš H: Otomar Korbelář (Fred Flok, alias konzul Binder, al), Otomar Korbelář (komisař Niklas, alias ing.Benda), Ladislav Pešek (spisovatel Karel Kryšpín,al.Char.C), Adina Mandlová (Helena Rohanová), Jaroslav Marvan (policejní inspektor Tichý), Karel Dostal (policejní rada dr.Seidl), Karel Černý (továrník Antonín Bureš), Vladimír Řepa (pokladník u Bureše), Karel Hradilák (sňatkový podvodník Karel), Rudolf Hrušínský (mladistvý lupič), František Filipovský (člen bandy), R.A. Dvorský (zpěvák), Eman Fiala (dirigent), František Paul (vrchní v baru), Karel Postranecký (klenotník Jan Klement), Fred Bulín (falešný právní zást.firmy Tresoria), Jindra Hermanová (oběť sňatkového podvodníka), Bolek Prchal (strážník), Němec Karel (2) (strážník), Josef Hořánek (telefonující pán), Václav Švec (hospodský "U zvonu"), Ada Karlovský (detektiv), Špaček (detektiv), Antonín Jirsa (rváč), František Haller (zloděj), F.X. Mlejnek (karbaník a rváč), Fráňa Vajner (karbaník a rváč), Frank Rose-Růžička (rváč), Zurinek (zápasník) (rváč), Josef Svoboda (rváč), Michel Elaguine (telegrafista), Fanda Mrázek (kočébr), Jan W. Speerger (člen Flokovy bandy), Emanuel Kovařík (člen Flokovy bandy), Bohuslav Kubásek (člen Flokovy bandy), František Lašek (člen Flokovy bandy), Ota Motyčka (čtenář Lidových novin), Lišáci (pěvecký sbor), Orchestr R.A.Dvorského Fo: 35 mm Ve: česká D: Brom Pr: 28.11.1941 © Národní filmový archiv 
 
   Spisovatel Karel Kryšpín dokončuje další dobrodružný román o lupiči gentlemanovi Fredu Flokovi. V jeho bytě se najednou objeví muž, který tvrdí, že je Fred Flok. Vyděšeného Kryšpína odmítá opustit, všude ho doprovází a chová se přesně tak, jak ho spisovatel vymyslel. Kryšpín se seznámí s Helenou, dívkou toužící poznat podsvětí, a plachý spisovatel začne s ní a s Flokem zažívat neuvěřitelná dobrodružství. U továrníka Bureše je zatčen mladý muž, který se pokusil o loupež přesně podle návodu z Kryšpínových románů. Helena je unesena Flokovou bandou a Kryšpín se ji vydá zachránit do přístavu. Na palubě lodi dojde ke rvačce, při které Kryšpín zastřelí Floka. Spisovatel je odvezen na policejní komisařství. Tam se setká s živým a zdravým Fredem Flokem, který je mu představen jako komisař Niklas. On a jeho kolegové dali Kryšpínovi svou hrou svéráznou lekci, aby napříště ve svých knihách neglorifikoval zločince.
   The writer Karel Kryšpín finishes another adventure story about the gentleman robber Fred Flok. A man turns up in his apartment who claims to be Fred Flok. He refuses to leave the horrified Kryšpín but accompanies him wherever he goes, acting exactly in the manner the writer conceived. Kryšpín meets Helena, a young woman longing to get to know the underworld, and with her the shy writer and Flok have the most incredible adventures. In a factory a young man is arrested for attempted theft committed precisely according to an incident in one of Kryšpín's novels. Helena is abducted by Flok's gang and Kryšpín goes to the docks to save her. On board a boat there is a brawl during which Kryšpín shoots Flok. The writer is taken to the police station. There he meets Fred Flok, alive and well, who introduces himself as police inspector Niklas. He and his colleagues had decided to give Kryšpín a lesson to stop him writing books that glorify criminal.