Štěstí pro dva  (Happiness For Two)
R: Miroslav Cikán V: Lucernafilm, 1940 VV: Jan Sinnreich N: Jaroslav MottlMiroslav Cikán S: Jaroslav MottlMiroslav Cikán AR: Antonín KubovýRudolf Stahl K: Josef Střecha AK: Jaromír Holpuch Hu: Josef Stelibský; archivní – Josef Stelibský: píseň Láska hvězdy snáší s oblaků, Josef Stelibský: píseň Když je u mne Josefína, Josef Stelibský: píseň Máme tak rádi píseň o mládí, Josef Stelibský: píseň Štěstí je to, co rádi máme, Josef Stelibský: píseň Tys má pohádka, Josef Stelibský: píseň Zpívám hvězdám, Josef Stelibský: píseň Já vím, Josef Stelibský: píseň Praha je krásná T: Jaroslav MottlKarel Melíšek Zp: Jarmila KšírováJiří VondrovičDano ŽivojnovičVlasta Hrubá Arch: Jan Zázvorka St: Antonín Zelenka Zv: Josef Zora H: Jarmila Kšírová (operetní subreta Soňa Jansová), Jan Pivec (JUDr.Karel Svoboda, Sonin manžel), Eva Vandasová (Evička, dcera Svobodových), Jiří Vondrovič (mladokomik Jiří Hájek), Hana Vítová (Helena, Jiřího snoubenka), Dano Živojnovič (tenorista Valenta), Vlasta Hrubá (zpěvačka Marta), Jindra Hermanová (komorná u Soni Jansové Anežka), Karel Hašler (ředitel Komorní operety), Ferenc Futurista (vrátný v divadle Vrána), Jindřich Plachta (policejní inspektor Pěnička), Stanislav Neumann (zloděj psů Kafuněk), Miroslav Homola (ing.Jareš), Dora Martinová (úřednice Jiřina), Jindřich Láznička (inspicient), Jan W. Speerger (strážník), Bohuš Záhorský (Nosek, Jarešův přítel), Ladislav Janeček (inspektor Soukup), Blažena Slavíčková (nápověda), Antonín Zacpal (host na premiéře), Jaroslav Sadílek (divadelní sluha), Vladimír Štros (strážník), Bohumil Langer (zákazník v gramofonovém závodě), Miloš Smatek (dirigent), Bohuslav Kupšovský (zpěvák) Chor: Rudolf Macharovský Tan: Eliška SlancováTáňa ČernáRudolf MacharovskýViktor MalcevJan RegalJaroslav PelcJaroš Jaroslav (2)Jan Nosek Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm Pr: 16.08.1940 © Národní filmový archiv 
 
   Slavná operetní subreta Soňa Jansová je podle smlouvy s divadlem vydávána za slečnu. Ve skutečnosti je vdaná a má čtyřletou dceru Evičku. Sonin manžel JUDr. Karel Svoboda vystupuje jako její advokát. Tato role je pro něho čím dál obtížnější a nechce dále manželství tajit. Nutí Soňu, aby smlouvu zrušila. Dá jí na rozmyšlenou dva dny a odjede z Prahy. Po jeho odjezdu pohřeší Soňa Evičku, kterou dosud vydávala za svou neteř. Děvčátko opustilo byt pootevřenými dveřmi a později se ocitlo na komisařství, kde i přespalo. Soňa v domnění, že Karel vzal Evičku s sebou, ztrátu dítěte neohlásila. Druhý den, když zpívá v rozhlase, selžou jí nervy a prosí do mikrofonu, aby jí Karel vrátil dcerušku. Svoboda se vrací ve chvíli, když v novinách vychází senzační zpráva o vdané Jansové a jejím dítěti. Soňa neztratí popularitu, jak se obával ředitel divadla, naopak je vyprodáno několik dalších představení. Znepokojeným rodičům přivádí dítě do divadla policejní komisař. Šťastná Soňa zpívá obecenstvu oblíbenou píseň o Praze.
   Famous operetta soubrette Soňa Jansová is presented as a miss according to her contract with the theatre. In fact she is married and has a four-year-old daughter, Evička, whom she claims is her niece. Her husband, the lawyer Karel Svoboda, represents her. This role becomes harder and harder for him: he would prefer not to cover up the real state of affairs. He insists Soňa terminate the contract and leaves Prague to give her two days to make up her mind to do so. After his departure Soňa discovers Evička is missing. She had crept out through half-open doors, later finding herself in the police station where she spent the night. Soňa suspects Karel took Evička with him and does not report the child as missing. The next day, while singing on the radio, her nerves fail her and over the microphone she begs Karel to return her child. He returns as soon as he reads a sensationalist newspaper story about the married Mrs Jansa and her child. The result is not that Soňa loses popularity, as the theatre director fears, but that her forthcoming performances all sell out. The chief of police brings the child to the desperate parents in the theatre. Soňa, overjoyed, sings for the audience a favourite song about Prague.