Světlo jeho očí  (The Light of His Eyes)
R: Václav Kubásek V: Dafa, 1936 VV: Karel Špelina N: román Světlo jeho očí S: Jaroslav MottlKarel MelíšekKarel Špelina K: Karel Degl Hu: Josef Stelibský; archivní – Josef Stelibský: píseň Sen lásky, Josef Stelibský: píseň Práce volá nás, Josef Stelibský: píseň Sám osud nám karty míchá, Josef Stelibský: píseň My jsme vojsko světoznámé Nahr: Orchestr F.O.K. T: Karel RůžičkaKarel MelíšekJaroslav Mottl Zp: R.A. DvorskýMelody BoysZita KabátovásborOldřich KovářSetleři Arch: Alois Mecera St: Antonín Zelenka Zv: František Šindelář NT: Lorenc H: Jiří Steimar (prezident železáren Jan Nor), Jiří Dohnal (ing.Frank Nor, syn prezidenta žele), Zita Kabátová (Milena Lorencová-Hradilová zv.Svět), Růžena Šlemrová (Davidová), Nancy Rubensová (Eliška, dcera paní Davidové), Čeněk Šlégl (bankéř Burda), Mary Šlégrová (Helena), Lída Ondrová (Micka), Václav Trégl (sluha Ondřej), Anna Prchalová (kuchařka Anna), Růžena Bačáková (lékařka), František V. Kučera (docent dr.Hlavatý), Jan Černý (sekretář v továrně), František Malý (hutník), Jaroslav Hladík (host v lázních), M. Burton (host v lázních), Václav Pata (vrchní číšník), Robert Ford (host v baru), Jaroslav Sadílek (malíř-bohém s proslovem), Jiří Vondrovič (malíř-bohém), F.X. Mlejnek (malíř-bohém spící), Oldřich Kovář (malíř-bohém Otakar Laban), Karel Šilhánek (malíř-bohém), Bedřich Kubala (malíř-bohém), Setleři (pěvecký sbor), R.A. Dvorský (dirigent), Melody Boys (pěvecký sbor), Ladislav Vachulka (klavírista) Fo: 35 mm Ve: česká D: Dafa Pr: 06.03.1936 © Národní filmový archiv 
 
   Inženýr Frank Nor přijde nešťastnou náhodou o zrak. Když ho jeho povrchní snoubenka Eliška opustí, pokusí se Frank o sebevraždu. Aby svůj pokus neopakoval, najme mu otec mladou ošetřovatelku Milenu. Dívka se o Franka vzorně stará, stane se doslova "světlem jeho očí". Brzy mezi nimi vznikne silné citové pouto. Jednou si vyjedou autem na výlet a Milena nezvládne řízení. Z havárie vyvázne bez zranění, Frank však je v bezvědomí a musí do nemocnice. Milena chce Franka ošetřovat sama. Když se Frank probere z bezvědomí, zjistí, že se mu vrátil zrak. Užaslá Milena není schopna slova a Frank ji vykáže z pokoje. Zoufalá dívka od něho odchází. Zdravého Franka chce Eliška znovu získat pro sebe a pozve ho proto do lázní. Frank se v lázních seznámí s paní Lorencovou, jejíž hlas je mu povědomý. Ale teprve s otcovou pomocí zjistí, že mladá žena je ve skutečnosti Milena. Dodatečně se také dozví, že Milena porodila jeho syna, kterého sama vychovává. Jejich společnému štěstí již nic nestojí v cestě.
   Engineer Frank Nor loses his sight in an accident. When his superficial fiancée Eliška leaves him, he attempts suicide. To stop him from trying again, his father hires him a young nurse, Milena, who takes wonderful care of Frank, becoming the "light of his eyes". They become very attached to each other. They go for an outing in the car but Milena crashes. She escapes uninjured but Frank is knocked unconscious and has to go to the hospital. Milena wants to attend to Frank herself. When Frank comes round, he finds he has recovered his eyesight. Milena is amazed and unable to speak, but Frank orders her out of the room. She is miserable and leaves. Now that Frank is healthy Eliška tries to get him back, so she invites him to the spa. There Frank meets Mrs Lorencová, whose voice he recognises. With his father's help he finds out that the young woman is in fact Milena. He also finds out Milena has given birth to their son who she is bringing up herself. Nothing now stands in the way of their happiness together.