Stín  (Shadow)
R: Václav Binovec V: Baalfilm, 1944 S: Přemysl Povondra K: Oldřich Payer Hu: Miloš Smatek NT: Lorenc H: František Hanus (cestovatel) Fo: 35 mm Ve: česká © Národní filmový archiv 
 
   Cestovatel po Africe si před svým stanem vaří v kotlíku jídlo. Netuší, že ho nebezpečně vyhlížející domorodec s oštěpem v ruce sleduje z křoví. Cestovatel se uloží k spánku. Domorodec se vplíží do stanu a zmocní se malého předmětu. Vrací se zpět ke své rodině. Než přistoupí blíž, otevře krabičku a nadšeně se namaže. Je ještě černější a lesklejší. Krabička totiž obsahuje krém na boty Armada.
   An explorer in Africa is cooking some food in a pot in front of his tent. He is unaware that a dangerous looking native holding a spear is watching him from the undergrowth. The explorer lies down to sleep. The native creeps into the tent and takes a small object. He returns to his family. Before he goes closer he opens the litle box and rubs a substance on himself enthusiastically. Now he is even blacker and shinier. The box contains Armada shoe polish.