Slávko nedej se!  (Slávka, Don't Give In!)
R: Karel Lamač V: Meissner, 1938 VV: František Jerhot N: J. Oliva S: Felix de la CámaraVáclav Wasserman AR: Josef Zezulka K: Ferdinand PečenkaOtto Heller Hu: Eman Fiala; archivní – lidová francouzská píseň: píseň Naši dragouni, Eman Fiala: píseň Hrajte tu mou, píseň Já jsem z Kutné Hory, Eman Fiala: píseň Veselo je v Kutné Hoře T: Jaroslav Mottl Zp: Jára KohoutMarie Norrovásbor mužskýFanda MrázekSetleřiJindřich Láznička Arch: Štěpán Kopecký St: Gina Hašler Zv: Vilém Taraba H: Theodor Pištěk (přírodní lékař ze záliby Zvonimír), Anna Letenská (Renata, Řepova žena), Věra Ferbasová (Miroslava, zvaná Slávka, dcera Řep), Jára Kohout (strýc Ambrož), Antonín Novotný (magistr farmacie Karel Pavlovský), Marie Norrová (studentka a zpěvačka Alena Skalská), Helena Bušová (Eva zvaná Leskulinka), Eva Prchlíková (Věra zvaná Šmudlík), Ella Nollová (papírnice Nováková), Milada Smolíková (soukromnice Bartošová), Eman Fiala (fotograf Silaba), Jindřich Láznička (redaktor Vysekal), Fanda Mrázek (herec divadla Komedie Janda Pilát), M.D. Ladmanová (vedoucí rytmiky Dagmar), Jaroslav Sobota (asistent oddílu Vysokoškolského sp), Ota Motyčka (kupec z Malína Louda), František Černý (obchodník z Malína Březina), Josef Příhoda (herec Bulíř), František Paul (uvaděč Vonásek), Josef Zora (nápověda Chudoba), Alois Dvorský (zákazník v lékárně), Karel Kolár (lékárník Bořivoj Pavlovský, otec K), Helena Svirtová (služka u Řepů Marijánka), Josef Waltner (ředitel operetního divadla), Josef Zezulka (inspicient), Slávka Fenclová (číšnice od Tří kavek a fotomodelka), Ferry Seidl (divák na volejbalu), Jiří Hron (divák na volejbalu), Jan Černý (divák na volejbalu), Setleři Fo: 35 mm Ve: česká D: Meissner Pr: 20.01.1939 © Národní filmový archiv 
 
   Lékárník Pavlovský má moderního a sportovně založeného syna Karla, rovněž lékárníka, kterého by rád oženil. Posílá ho proto do Kutné Hory ke svému příteli Řepovi, který má dceru ve věku na vdávání. Miroslava je však dívka přísně vedená svými konzervativními rodiči a postrádá proto jakýkoliv šarm. Karel se v rodině setká také se strýcem Ambrožem, který žije dvojím životem. Ve dne je vážným starším mužem a v noci tajně prchá, aby mohl vystupovat v místním divadle. Karel, znechucený Miroslavou, se vydá s Ambrožem na flám. Protože však trochu přebere, omylem skončí v křesle v dívčině pokoji, kde je ráno objeven. Pan Řepa Miroslavu a Karla prohlásí za snoubence a vzápětí odjíždí se ženou na přednáškové turné. Miroslavu krutě zamrzí zjevná Karlova nechuť ke sňatku s ní. Využije nepřítomnosti rodičů a během několika týdnů se změní za pomoci cvičení, kadeřníka a nového oblečení v moderní dívku Slávku. Rodiče jsou po návratu její proměnou zděšeni. Se vším se však smíří, když zjistí, že s touto dívkou se Karel již rád ožení.
   Pavlovský, a chemist, has a modern-minded and sporty son called Karel, also a chemist, whom he would like to see married. Hence he sends him to his friend Řepa in Kutná Hora, Řepa having a daughter of marriageable age. Miroslava, it turns out, is strictly governed by her conservative parents and has no charm at all. In the family Karel gets to know uncle Ambrož who leads a double life. In the evening he creeps out so he can appear on stage at the local theatre. Karel, bored by Miroslava, goes out with Ambrož to have a night on the town. Because that night he had a bit too much to drink, he somehow ends up sleeping on the chair in Miroslava's bedroom, where next morning he is discovered. Mr Řepa declares that Karel and Miroslava are engaged, before leaving with his wife on a lecture tour. Miroslava is upset that Karel evidently has no desire to marry her. She makes the most of her parents' absence and in a few weeks, with the help of exercise, a hairdresser and new clothes, she transforms herself into a modern girl by the name of Slávka. Her parents are shocked by the change in her but accept it when they find Karel is now quite prepared to marry her.