Sedmá velmoc  (The Seventh Power)
R: Přemysl Pražský V: Nationalfilm, 1933 VV: Rudolf Průša N: Eduard Šimáček S: Přemysl PražskýEduard Šimáček K: Jaroslav BlažekKarel Degl Hu: Miloš Smatek; archivní – Miloš Smatek: píseň Teď mlč a seď, Miloš Smatek: píseň V bílých horách, Miloš Smatek: píseň Hora je vysoká, Miloš Smatek: píseň Ach, pánové Nahr: Pěvecký sbor IPOS Dir: Bořivoj Fromm T: Saša Razov Zp: Josef GrussAntonín NovotnýPěvecký sbor IPOSLída BaarováVladimír Havlíček Arch: Štěpán Kopecký St: Marie Bourová Zv: Josef Zora H: Lída Baarová (reportérka Helena Radová zv.D'Arta), Vladimír Havlíček (reportér Bedřich Hronek zv.Aramis), Antonín Novotný (reportér Rudolf Dolan zv.Porthos), Josef Gruss (reportér Jan Horský zv.Athos), Zvonimir Rogoz (komisař Sander), Vydra Václav st. (šéf české kontrašpionáže), Mirko Eliáš (Pavel Rydvan alias Pavel Král), František Lašek (Josef Rydvan, Pavlův otec), Jaroslav Bráška (zakladatel listu Neodvislost), Jan W. Speerger (strážmistr pohraniční stráže), Joža Jauris (JUDr.Kroutský, notář), Josef Oliak (smuteční host), Beda Saxl (reportér), Josef Waltner (továrník Hraboš), Jan Richter (krčmář), Václav Pecián (kapitán pohraniční stráže), F.X. Mlejnek (policista), Josef Příhoda (podomek), Ladislav Paul (komisař), pes Rek (vlčák) Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 17.11.1933 © Národní filmový archiv 
 
   Tři mladíci - Hronek, Dolan a Horský - se stanou majiteli deníku Neodvislost. Dolan si v inzertní rubrice všimne zvláštního inzerátu. Rozluští jeho smysl a tak zjistí, že na česko-německé hranici se připravuje schůzka špionů. Mladíci se vydají na určené místo a najdou zde zavražděnou dívku. Do vyšetřování se zapojí reportérka Helena z konkurenčního listu a německý komisař Sander. Sander podezírá z vraždy jistého Pavla Krále. Helena se nechá Sanderem přesvědčit a vyláká Krále na německou stranu. Dolan však mezitím zjistí, že Sander je špion a v poslední chvíli se jim podaří Krále zachránit. Král, který se ve skutečnosti jmenuje Rydvan, získal pro československou rozvědku v Německu informace o skladištích zbraní. Informace ukryl do lyží. Sander se o úkrytu dozví, dokumenty vyzvedne a zlikviduje tak, že je sní. Rydvan si naštěstí rozmístění skladišť pamatuje. Šéf československé kontrašpionáže chce vydat rozkaz k jejich zničení. Nakonec si však uvědomí, že by tím rozpoutal válku a od svého záměru upustí.
   Three young men - Hronek, Dolan and Horský - take over ownership of the daily newspaper Independence. In the advertising column Dolan notices a peculiar notice. He eventually decodes it and discovers there is going to be a meeting of spies at the Czech-German border. The young men set off for the appointed place and find a murdered girl there. A reporter called Helena from a rival newspaper joins in the investigation, as does the German commissar Sander. Sander suspects a certain Pavel Král of the murder. He persuades Helena to lure Král over the German border. Dolan finds out in the meantime, however, that Sander is a spy, and he manages to save Král in the nick of time. Král, whose real name is Rydvan, has got information on weapons stockpiles in Germany for Czechoslovak intelligence. He has hidden the information in skies. Sander finds out where the information is hidden, takes the documents and swallows them. Fortunately Rydvan remembers the location of the stockpiles. The head of Czechoslovak intelligence wants to give orders for the destruction of the stockpiles but finally realises this would lead to war and abandons his plan.