Ryba na suchu  (Fish Out of Water)
R: Vladimír Slavínský V: Lucernafilm, 1942 VV: Oldřich Papež N: divadelní hra Ryba na suchu S: Vladimír Slavínský AR: Eduard Šimáček K: Ferdinand Pečenka Hu: Roman Blahník; archivní – Roman Blahník: píseň Převoznická, píseň Když jsem k vám chodíval přes ty lesy, píseň Zdálo se mi, má panenko, Roman Blahník: píseň Drž mi palec, abych neměl smůlu T: Josef GrussKarel Kozel Zp: Vlasta BurianJosef GrussSetleři Arch: Jan Zázvorka St: Antonín Zelenka Zv: Miroslav Prokeš H: Vlasta Burian (majitel půjčovny loděk František R), Marie Štrosová-Steinerová (Anči, Rybova dcera), Vítězslav Vejražka (ing.František Pánek), Jaroslav Marvan (starosta obce Jaroslav Hořánek), Zdeňka Baldová (starostova žena), Dagmar Lehovcová (Pepička, starostova dcera), Václav Trégl (penzista Tichý), Helena Bušová (hostinská Boženka), Deyl Rudolf st. (profesor), František Filipovský (Rypáček, člen obecní rady), Vladimír Řepa (Hoblík, člen obecní rady), František Paul (Žužla, člen obecní rady), Gabriel Hart (Pěkný, člen obecní rady), Slávka Doležalová (Pěkná), Ema Gonicová (Květa, dcera Pěkných), Anna Letenská (Kučerová), Darja Hajská (Mastná), Vladimír Růžička (Kličinský, člen obecní rady), Karel Kolár (člen obecní rady), Sláva Grossmann (člen obecní rady), Emanuel Hříbal (městský zřízenec), Antonín Jedlička (kominický učeň), Vladimír Štros (parťák při regulaci), Němec Karel (2) (strážník), Josef Gruss (účetní Vodička), Antonie Langrová (hospodyně u Hořánků) Fo: 35 mm Ve: česká D: Lucernafilm Pr: 11.09.1942 © Národní filmový archiv 
 
   František Ryba zachránil již 99 tonoucích a těší se, že brzy toto číslo zaokrouhlí na 100. Jen plánovaná regulace řeky by mu to mohla znemožnit. Obecní rada se rozhodla pro regulaci a Rybu chce odškodnit slavností na jeho počest. Ing. Pánek přijde požádat o ruku jeho dcery Anči. Ryba se však dozví, že Pánkovi bylo svěřeno provedení regulace, a se svatbou nesouhlasí. Pohádá se s dcerou a jde se opít. Té noci by málem utonul chlapec, kdyby ho neznámý muž nezachránil. Všichni se domnívají, že zachráncem je Ryba, a chtějí oslavit jeho stého zachráněného. Ryba protestuje, protože doma opilý tvrdě spal. Tu se přizná Pánek, že chlapce vytáhl z vody on. Ryba se zlobí, že mu "fušuje" do řemesla, ale pak si uvědomí svou malichernost. Vtom někdo volá od řeky o pomoc - a Ryba má svého stého zachráněného. Dočká se oslavy za statečnost, smíří se s Anči a Pánkem a nakonec i s regulací.
   František Ryba has already saved 99 people from drowning and is looking forward to bringing his tally up to a hundred. Only the planned regulation of the river could jeopardise his chances. The town council had decided to regulate the river and to lay on a celebration in honour of Ryba, to compensate. Mr. Pánek comes to ask for the hand of Ryba's daughter Anči. But Ryba finds out Pánek has been authorised to carry out the regulation and he refuses to give his consent to the marriage. He rows with his daughter and goes off for a drink. That night a young boy almost drowns - but is saved by an unknown man. Everybody thinks his rescuer was Ryba and plan to celebrate his 100th rescue. Ryba protests that he was at home fast asleep. Pánek then admits he saved the boy. Ryba at first is annoyed that Pánek is encroaching on his patch, but then realises he is being petty-minded. Just then somebody shouts for help from the river - and Ryba makes his 100th rescue. He is feted for his bravery, makes up with Anči, and finally gives his blessing to Pánek and to regulation of the river.