Rozvod paní Evy  (Eva's Divorce)
R: Jan Sviták V: Nationalfilm, 1937 VV: Karel Feix N: Belo Mládek S: Čeněk Šlégl K: Julius Vegricht Hu: Josef Stelibský; archivní – Josef Stelibský: píseň Seňorito, až se setmí, Josef Stelibský: píseň Nevěřím hvězdám T: Jaroslav MottlKarel Melíšek Zp: Oldřich KovářJiřina Šejbalová Arch: Alois Mecera St: Jiří Slavíček Zv: František Šindelář H: Bedřich Vrbský (JUDr.Karel Plužný), Jiřina Šejbalová (Eva, Plužného žena), Bohunka Nosková (Evička, dcera Plužných), Helena Bušová (MUDr.Hana Rybiaková), Zvonimir Rogoz (MUDr.Richard Rybiak, Hanin manžel), Jaroslav Marvan (MUDr.Mudroň, Rybiakův asistent), Jiří Dohnal (Jiří Málek, bratranec Hany Rybiako), Theodor Pištěk (mistr Beriti, penzion.herec,otec E), Betty Kysilková (Betty, žena Beritiho), Nancy Rubensová (vychovatelka Elenka), Ella Nollová (Hálová, bývalá bytná Jiřího), Ladislav Hemmer (milenec paní Evy), Václav Trégl (taxikář Václav Horáček), Karel Jičínský (předseda soudu), Čeněk Šlégl (státní návladní), Josef Oliak (votant), Šimek (novinář), Frank Rose-Růžička (strážník), Helena Grünhutová (dáma ze společnosti), Jan W. Speerger (tajný), Julius Baťha (tajný), Karel Postranecký (řidič nákladního auta), Václav Mlčkovský (disponent firmy American Heating), Václav Menger (dozorce ve vězení), Ladislav Janeček (policejní inspektor), Oldřich Kovář (zpěvák) Fo: 35 mm Ve: česká D: Nationalfilm Pr: 12.03.1937 © Národní filmový archiv 
 
   Elegantní manželka známého pražského advokáta Eva Plužná příliš nedbá o svou malou dcerku. Hýčkaná manželem, střídá jednoho milence za druhým. MUDr. Rybiak, majitel sanatoria, kde se Eva léčí, se do ní zamiluje a žádá ji, aby manžela opustila. Když jeho manželka Hana, rovněž lékařka, na jejich vztah přijde, dostanou se Rybiakovi do prudkého sporu. V Praze, kam odjel za Evou, je Rybiak zatčen, protože jeho manželka byla nalezena otrávená neznámým jedem. Eva je mezitím manželem přistižena při nevěře s novým milencem a jen prosby Evina otce a malé Evičky zabrání rozvodu. Dochází k soudu. Výpověď Rybiakova asistenta i taxikáře, který vezl Evu s Rybiakem, lékaři přitíží. Také Eva bývalého milence zradí, když pod přísahou popře jejich vztah a tvrdí, že se jí přiznal k vraždě své ženy. Na poslední chvíli zachrání obviněného bratranec jeho ženy Jiří Málek, když přinese dopis, jímž se s ním MUDr. Rybiaková loučí před svou sebevraždou. Eva, které hrozí trest za křivou výpověď, se přímo u soudu zastřelí.
   The elegant wife of a widely known Prague lawyer, Eva Plužná does not pay too much attention to her young daughter. Spoilt by her husband she flits from one lover to another. Dr. Rybiak, the owner of a sanatorium where Eva is taking treatment, falls in love with her and asks her to leave her husband. Rybiak's wife Hana, also a doctor, discovers their affair and they row violently. Rybiak is arrested in Prague, where he has gone to be with Eva, because his wife is found poisoned by a mysterious poison. Eva's husband meanwhile catches her being unfaithful with a new lover and only the pleas of Eva's father and her little daughter prevent a divorce. In court, the testimonies of Rybiak's assistant and the taxi driver who once drove Eva and Rybiak worsen Rybiak's case. Eva then betrays him by denying their liaison under oath and by claiming he admitted to her that he had murdered his wife. At the last moment Rybiak is saved by a letter which Hana's cousin Jiří Málek brings to the court; it is Hana's letter of farewell to her husband before suicide. Eva, under pain of punishment for perjury, shoots herself in the courtroom.